Hanna Hopko iz Kijeva: Pripremamo se za rat, sudbina Evrope zavisi od rješenja ukrajinskog problema
Hopko je jedan od vodećih progresivnih glasova na ukrajinskoj političkoj sceni, bivša parlamentarka, poznata borkinja protiv korupcije.
"Nakon osam godina stalne ruske hibridne vojne agresije na Ukrajinu, sada učimo kako se osloniti na našu vojsku, svoje dobrovoljce i kako se oduprijeti. U našoj organizaciji civilnog društva ANTS prije nekoliko sedmica razvili smo plan za nepredviđene situacije kako bismo bili spremni za najgori scenario. Ukrajinci se pridružuju jedinicama Teritorijalne obrane. U Kijevu zasad nema panike, ali istražujemo nekoliko opcija kako reagirati na svaku moguću krizu, uključujući i zračne napade", priča nam ona iz glavnog ukrajinskog grafa.
Putin’s Russia should be recognized as a state sponsor of terrorism, the “Wagner Group” - a Kremlin-linked Russian mercenary organization said to be operating in multiple countries, including Ukraine—should be recognized as a terrorist organization. https://t.co/c7zHohCi2B
— Hanna Hopko (@HopkoHanna) February 19, 2022
"Rat punog obima protiv Ukrajine postao bi katastrofa za rusku ekonomiju, vjerovatno i kraj Putinovog liderstva", kazala je.
Zanimalo nas je i koliko je ukrajinski narod ujedinjen u otporu ruskoj agresiji.
"Ostajemo mirni, ne širimo paniku i spremamo se suprotstaviti ruskim dezinformacijama. Postoji visoki nivo podrške za suzbijanje ruske invazije među glasačima proruskih političkih stranaka. Ukrajina je sada ujedinjena kao nikada prije i zajednička odluka svih ukrajinskih snaga je da zajedno stanemo i branimo Ukrajinu do samog kraja - dok ne dođe pobjeda", poručuje Hopko.
Zanimalo nas je kako ukrajinska javnost gleda na politiku Zapada prema ovoj krizi, posebno Njemačke.
"Krajnje je vrijeme da Zapad Putinu postavi ultimatum i zatraži povlačenje trupa ili se suoči s ozbiljnim sankcijama. Naša partnerska nevladina udruga AntiCorruption Action Center pokrenula je kampanju "BlockPutinWallets" (). Važno je odmah započeti zamrzavanje imovine i zabranu ulaska oligarsima iz Kremlja i članovima porodice", odgovara nam ona.
Putinovu Rusiju treba priznati kao državnog sponzora terorizma, u znak solidarnosti s optužbama Ukrajine protiv Rusije na Međunarodnom sudu pravde, dodaje ona.
"Wagner Group, sada su u Donbasu, a to je ruska plaćenička vojska povezana s Kremljem, za koju se tvrdi da djeluje u više zemalja, uključujući Ukrajinu, treba biti okarakterisana kao teroristička organizacija. Važno je pokrenuti i energetski embargo na rusku naftu i plin. Jedan od zahtjeva je i da Sjeverni tok 2 treba odmah zaustaviti, a Ukrajini i Gruziji treba osigurati euroatlantsku perspektivu, dovoljnu da nas smatraju tampon zonom ili zemljama između", kaže ona uz navođenje da bi izbacivanje Rusije iz SWIFT sistema trebao biti prioritet.
Hopko je sigurna kako uspješna strategija Zapada za borbu protiv, kako kaže, autoritarnosti mora se sastojati od članstva Ukrajine u NATO-u te da će Ukrajina kao doprinos evropskoj sigurnosti ojačati ovaj vojni savez.
"Kurs Ukrajine prema Zapadu sada je nepromjenjiv i nepovratan. Sve veća podrška građana euroatlantskom putu pokazuje da razvoj ide u dobrom smjeru. Prema nedavnom istraživanju, 62 posto ispitanika vjeruje da bi Ukrajina trebala postati članica NATO-a. Moj san je jednog dana posjetiti Moskvu i sudjelovati u otkrivanju spomenika žrtvama Holodomora i Putinova režima", kaže ona.
Vjerujem da će Lenjin konačno biti pokopan i da će spomenici Staljinu biti srušeni, po uzoru na dekomunizaciju Ukrajine, dodaje ona.
"Približavajući se Evropi, Ukrajina pomaže Evropi da se približi samoj sebi. Mi smo kao država odlučno odabrali put povratka od 'evropski svod'. Sada moramo zaštititi zajedničku sigurnost i mir na kontinentu, a ne samo od ruskog agresora. Ukrajina je Evropa. Ukrajina brani Evropu. Vrijeme je da EU odabere Ukrajinu kao pouzdanog partnera i člana svoje porodice", jasna je poruka od naše sagovornice iz Kijeva.
Pitali smo je i vidi li veze između tekuće destabilizacije u Bosni i Hercegovini koju podržava Rusija i prijetnji eskalacije u Ukrajini, kakva je budućnost Evrope te gdje i kako možemo braniti evropske vrijednosti.
"Naravno, Putinova Rusija 'interveniše posvuda, uključujući vojne komponente, ne samo u Ukrajini. 'Sudbina Evrope ovisit će o rješenju ukrajinskog problema', izjavio je Lancelot Lawton 1935. godine u britanskom Donjem domu prije Drugog svjetskog rata. Prema njegovom mišljenju, britanskoj politici na istoku bilo je potrebno uključiti Ukrajinu u sustav zapadne Evrope. Uostalom, nezavisna i autonomna Ukrajina neophodna je za evropski ekonomski napredak i svjetski mir. Ukrajina pripada tzv. evropskom svijetu ne samo geografski, već i mentalno, na temelju naših vrijednosti koje dijelimo i jedinstva, demokracije i poštivanja suvereniteta koje svi pristajemo poštivati", zaključila je za Klix.ba iz Kijeva Hanna Hopko.