Haos u Gruziji: Masovni protesti i sukobi s policijom zbog istog zakona kojeg je Vlada RS-a usvojila u aprilu
Ranije je interventna policija upotrijebila biber sprej i pendreke kako bi savladala neke demonstrante koji su pokušavali spriječiti poslanike da napuste zadnji ulaz u parlament. Neki demonstranti su policajcima uzvikivali "robovi" i "Rusi".
Tensions rise in Georgia.
— General George Fella 🇬🇪🇺🇦 (@jezko_fella) April 30, 2024
Darkest days are ahead. Pray for us. Help us expose the Russian government for what they are internally.
Sanction these fuckers!!!! pic.twitter.com/ySZc3ypkRu
Parlament, koji je pod kontrolom Gruzijskog sna i njegovih saveznika, vjerovatno će odobriti nacrt zakona, koji mora proći još dva čitanja prije nego što postane zakon. Poslanici su završili sjednicu u utorak bez glasanja, a rasprava će se nastaviti u srijedu.
Nacrt zakona bi zahtijevao da se organizacije koje primaju više od 20% svojih sredstava iz inostranstva registruju kao "strani agenti".
Gruzijski kritičari označili su nacrt zakona kao "ruski zakon", upoređujući ga sa moskovskim zakonima o "stranom agentu", koji je korišten za suzbijanje tamošnjeg neslaganja.
Mnogi Gruzijci ne vole Rusiju zbog podrške otcepljenim regionima Abhazije i Južne Osetije. Gruzija je izgubila kratki rat sa Rusijom 2008.
Sjedinjene Države, Britanija i Evropska unija, koje su Gruziji dale status kandidata u decembru, kritizirale su nacrt. Zvaničnici EU rekli su da bi to moglo zaustaviti napredak Gruzije ka integraciji s blokom.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske utvrdila je 4. aprila prijedlog Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija RS. Prijedlog zakona je dosta rigidniji i od nacrta koji je naišao na oštre kritike javnosti i predstavnika civilnog društva.
Narodna skupština RS je nacrt zakona o "stranim agentima" usvojila 28. septembra prošle godine, a Vlada RS-a je utvrdila prijedlog zakona samo nekoliko dana prije isteka roka od šest mjeseci u kojem je bila obavezna da to uradi.