Haos u gruzijskoj separatističkoj regiji Abhaziji: Građani upali u parlament, protive se sporazumu s Rusijom
Predstavnici opozicije u Abhaziji, protestujući zbog ratifikacije međuvladinog abhasko-ruskog sporazuma o realizaciji investicionih projekata ruskih pravnih lica na teritoriji Abhazije, zabili su automobile u metalne ograde i provalili u zgradu parlamenta.
Tensions are rising in Abkhazia as the government postponed a hearing of the controversial investments agreement.
— OC Media (@OCMediaorg) November 15, 2024
Protestors gathered in front of the parliament building and have breached the gate.
🎥Abh News pic.twitter.com/yyMCV9UqI6
Ovaj incident dodatno je zaoštrio sukob između javnosti i vlade, koju predstavlja predsjednik Aslan Bzhania, koji promovira sporazum, a koji je opozicija nazvala privilegijama za oligarhe.
Sporazumom je predviđeno da će ruski investitori biti oslobođeni carina na uvezeni građevinski materijal i opremu na osam godina, kao i poreza na imovinu i dobit preduzeća.
Stopa PDV-a za investitore iznosit će samo pet posto, pola od uobičajene stope.
Abkhazia in turmoil over controversial investment agreement with Russia
— JAMnews (@JAMnewsCaucasus) November 15, 2024
Tense protests are currently unfolding in the Abkhaz capital as the parliament was set to discuss the ratification of the agreement. The session was canceled after MPs failed to agree on the agenda, but the… pic.twitter.com/HlJRtqQmBc
Pored toga, vlada Abhazije je dužna da investitorima, koji su navedeni u posebnom registru, dodijeli prioritetna prava za snabdijevanje energijom i priključke na infrastrukturu i komunalne usluge.
Investitori imaju i pravo na hipoteku na zemljište koje daje vlada Abhazije kao kolateral kod banke. Shodno tome, ako investitor propadne, banka može potraživati ovo javno zemljište.
Protivnici tvrde da bi sporazum zadao fatalan udarac lokalnim preduzećima, koja jednostavno ne mogu da se takmiče sa ruskim preduzećima pod takvim uslovima.
Štaviše, smatraju da to predstavlja prijetnju po sigurnost Abhazije.
Abhazija je uglavnom bila pod kontrolom separatista od kraja rata 1993. Gruzija je izgubila kontrolu nad ostatkom regiona u kratkom ratu s Rusijom 2008. godine.
Osim Rusije, samo četiri zemlje priznaju Abhaziju kao nezavisnu: Venecuela, Sirija, Nikaragva i Nauru.