Žestoki napadi
45

Haotična predizborna debata u Njemačkoj: Merz poručio Weidel da će učiniti sve da AfD nikad ne bude vlast

Piše: F. H.
Žestoka predizborna debata (Foto: Reuters)
(Foto: Reuters)
Naporna predizborna kampanja u Njemačkoj oživjela je u nedjelju kada su se četiri glavna kandidata sukobila na televiziji uživo, razmijenivši kritike o temama koje se kreću od ilegalnih migracija do rata s Ukrajinom i ekonomskih problema u zemlji - sedam dana prije glasanja.

Dvosatni format na RTL/n-tv bio je prvi put da su četiri kandidata za kancelara sudjelovala na njemačkoj televiziji uoči nacionalnih izbora, što je još jedan znak kako je dominacija konzervativaca i socijaldemokrata u poslijeratnoj njemačkoj politici razvodnjena i kako se krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD) uključila u javnu raspravu.

Učestvovali su aktuelni kancelar Olaf Scholz (SPD), zatim Friedrich Merz čiji je konzervativni savez CDU/CSU mjesecima održavao čvrsto vodstvo u anketama te AfD-a Alice Weidel i Robert Habeck iz Zelenih. Svi su jedni drugima zadali udarce iako je bilo malo toga što bi ukazivalo na to da će rasprava značajno utjecati na ishod glasanja 23. februara.

Počelo je dugotrajnom raspravom o migraciji koja se brzo zahuktala kada su se i Scholz i Merz sukobili s Weidel oko politike njezine antiimigrantske stranke.

Scholz je Weidel dva puta prekinuo kako bi podsjetio gledaoce da je počasni predsjednik stranke Alexander Gauland 2018. godine optužen da umanjuje zločine nacista kada je njihovih 12 godina na vlasti nazvao "ptičjim s*anjem u više od 1.000 godina uspješne njemačke historije".

"Nacizam je bio najgora katastrofa i najveći zločin koji su Nijemci počinili", rekao je Scholz.

Merz se zatim oglasio napadajući Weidel jer je u nedjelju za novine Bild rekla da bi čelnik ogranka AfD-a u Tiringiji bio prikladan ministar u saveznoj vladi koju bi ona vodila.

Björn Höcke, čiji su regionalni ogranak njemačke domaće obavještajne službe kategorizovale kao "desničarske ekstremiste", prošle je godine kažnjen zbog upotrebe nacističke krilatice "Alles für Deutschland" - ili "sve za Njemačku" - na stranačkom skupu.

"Vaše primjedbe o gospodinu Höckeu, kojeg svaki muškarac i svaka žena u Njemačkoj bez straha od kazne mogu nazvati nacistom i kojeg želite imati u svom kabinetu, pokazuju kakva ste osoba", rekao je Merz.

"Dakle, ponovno vrlo jasno kažem: s ovom strankom neće biti saradnje", dodao je, potaknuvši Weidelovu optužbu da se konzervativni lider upušta u "nečuveno namještanje" njene stranke.

Neobično agresivni Scholz ponovo se obrušio na Weidel kasnije nakon što je rekao da bi se planovi njene stranke za smanjenje poreznog opterećenja za porodice i radnike mogli finansirati smanjenjem potrošnje u područjima poput borbe protiv klimatskih promjena ili socijalnih naknada za koje je rekla da se isplaćuju "stranim građanima".

"Gledatelji od vas nisu čuli ništa osim vrućeg zraka. Super koncept, briljantno promišljen, izvrsna stvar", kazao je Scholz.

Što se tiče uloge Evrope i Njemačke, Weidel bi voljela da Berlin preuzme "neutralnu, posredničku ulogu" u takvim sporovima, te žali zbog činjenice da "Rusija više ne smatra Njemačku neutralnom".

Njeni komentari izazivali su bijes Merza (CDU), koji je kazao da da Weidel odbija imenovati uzrok rata u Ukrajini i da je samo Rusija kriva za rat.

"Kažete da nas Rusija ne smatra neutralnima. Ne, jer mi nismo neutralni! Mi smo na strani Ukrajine. Mi branimo vrijednosti koje dijelimo. Vaše večerašnje riječi samo potvrđuju za mene da ću učiniti apsolutno sve da vas spriječim da ikada preuzmete političku odgovornost u ovoj zemlji", kazao je Merz.

Andrea Römmele, profesorica komunikacije u politici na berlinskoj školi Hertie, rekla je da je nedjeljna debata bila "haotična", ali i "zanimljivija i živahnija" od dvosmjernog TV duela između Scholza i Merza prošle nedjelje.

"Weidel stvarno nije imala pojma, Habeck ju je napao upravo na to. Scholz je također bio u napadnom modu, dok je Merz već djelovao prilično državnički", kazala je Römmele