Hezbolah će biti izbačen iz vlasti u Libanu, uskoro imenovanje novog premijera kojeg će podržati i suniti
Izbor Salama naglasio je veliku promjenu u ravnoteži snaga među libanskim sektaškim frakcijama otkako je šijitska muslimanska skupina Hezbolah, koju podržava Iran, pretrpjela gubitke u ratu s Izraelom, a saveznik Bashar al-Assad svrgnut s vlasti u Siriji.
Predsjedništvo je saopćilo da je Salam, koji je trenutno izvan zemlje i trebao bi se vratiti u utorak, osigurao podršku 84 od 128 parlamentarnih zastupnika, a Aoun ga je pozvao da mu dodijeli formiranje vlade.
Salam je dobio podršku kršćanskih i druskih frakcija, te istaknutih sunitskih muslimanskih zastupnika, uključujući saveznike Hezbolaha i protivnike grupe koji su dugo zahtijevali da se odrekne svog moćnog arsenala, tvrdeći da potkopava državu.
Zastupnici iz Hezbollaha i njegovog šitskog saveznika Pokreta Amal, koji drže sva mjesta rezervirana za šite u parlamentu, nisu nikoga imenovali, što pokazuje da trenutno ne namjeravaju sudjelovati u Salamovoj vladi i povećava izglede da će doći do rascjepa po vjerskim linijama u Libanu.
Visoki zastupnik Hezbollaha Mohammed Raad, čija je skupina koju podržava Iran željela da sadašnji premijer Najib Mikati ostane na toj poziciji, rekao je da protivnici Hezbolaha rade na fragmentaciji i isključivanju.
Rekao je da je grupa "pružila ruku" izabravši Josepha Aouna za predsjednika prošle sedmice samo da bi pronašla "posjekotinu na ruci".
"Svaka vlada koja je u suprotnosti sa suživotom nema nikakav legitimitet. Grupa će djelovati smireno i mudro "iz brige za nacionalni interes", rekao je Raad.
Prošlosedmični izbor vojnog komandanta generala Aouna, koji uživa podršku Sjedinjenih Država i Saudijske Arabije, bio je još jedan znak promjena u političkom krajoliku, u kojem je Hezbolah dugo imao odlučujući utjecaj.
To je označilo oživljavanje saudijskog utjecaja u zemlji u kojoj su ga prije mnogo godina zasjenili Iran i Hezbolah.