Historijski raskid: Estonija, Latvija i Litvanija gase struju iz Rusije
Ova historijska odluka dolazi gotovo tri i po decenije nakon izlaska baltičkih država iz Sovjetskog Saveza. Iako su prestale kupovati prirodni gas od Rusije, njihove elektroenergetske mreže do sada su bile povezane s onima Rusije i Bjelorusije.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen očekuje se u nedjelju u Vilniusu na ceremoniji povodom ovog značajnog koraka, zajedno s liderima baltičkih zemalja.
Zvanično isključenje iz ruske mreže i sinhronizacija s elektroenergetskim sistemom kontinentalne Evrope zakazano je za 8. februar. Baltičke države bile su integrirane u ruski elektroenergetski sistem još iz sovjetskog perioda, ali su odluku o napuštanju tog sistema i potpunom priključivanju evropskom donijele još 2018. godine. Međutim, realizacija je ubrzana nakon ruske invazije na Ukrajinu i ruskog korištenja energije kao sredstva političkog pritiska.
Ovaj korak smatra se ključnim za energetsku sigurnost EU, s obzirom na to da Rusija ostaje prijetnja i sklona energetskim ucjenama. Podsjetimo, Ukrajina i Moldavija su još u martu 2022. uspjele završiti isti proces, a priključenje evropskoj mreži pomoglo je Ukrajini u suočavanju s ruskim napadima na energetsku infrastrukturu.
Očekuje se da će ovo isključenje staviti rusku enklavu Kalinjingrad u tzv. "ostrvski režim", pri čemu će njegova mreža ostati bez vanjskih veza. Stručnjaci, međutim, tvrde da Kalinjingrad ima potrebne resurse za samostalno funkcioniranje elektroenergetskog sistema.
Rusija je već pokušala omesti tranziciju baltičkih zemalja različitim taktikama, uključujući sajber napade i dezinformacijske kampanje. Kao odgovor, Litvanija i Poljska pojačale su zaštitu prekograničnog elektroenergetskog kabla LitPol Link i povećale mjere sajber sigurnosti nakon nedavnih oštećenja podmorskih kablova.