Historijski sporazum Albanije i Italije koji utječe i na Balkan: Meloni, Rama i pitanje migracija
Kada se govori o tzv. balkanskoj ruti kretanja migranata, upravo je Albanija jedna od zemalja koju brojni migranti koriste kao rutu ka Evropskoj uniji, ali i kao jednu od tačaka za dalje kretanje prema unutrašnjosti Balkana, tačnije Crnoj Gori, Srbiji i Bosni i Hercegovini.
U cilju rješavanja problema migracija, Rama i Meloni danas su potpisali sporazum koji jača saradnju i koji ima tri cilja - suzbiti trgovinu ljudima, spriječiti iregularne migrantske tokove i poželjeti dobrodošlicu samo onima koji zaista imaju pravo na međunarodnu zaštitu.
"Sporazum se sastoji u tome da će Albanija dati Italiji mogućnost korištenja nekih područja albanske teritorije u kojima će Italija moći, o svom trošku i pod svojom jurisdikcijom, da stvori dvije strukture u kojima može uspostaviti centre za upravljanje ilegalnim migracijama", navodi se.
Kako je naglašeno, ova područja moći će primiti tri hiljade migranata.
"Oni će ostati u ovim centrima onoliko vremena koliko je potrebno da bi mogli brzo završiti procedure za obradu zahtjeva za azil, a moguće i za potrebe repatrijacije", pojasnili su Meloni i Rama.
Poručili su kako godišnji protok može dosegnuti broj i do 36.000 migranata.
"Zapravo, jurisdikcija dva migrantska centra u Albaniji bit će italijanska. Albanija će sarađivati sa svojim policijskim snagama na obezbjeđenju i nadzoru", pojasnili su.
Tokom potpisivanja ugovora, Meloni se zahvalila Rami na saradnji.
"Hvala Albaniji na ovoj drugoj strani strateške saradnje, historijskog i čvrstog prijateljstva na koje smo veoma posebni. Mislim da je današnji sporazum veoma važan i zato što predstavlja inovativno rješenje koje pokazuje da iz saradnje i prijateljstva mogu nastati i nove ideje", pojasnila je Meloni.
Kako je naglašeno, sporazum bi trebao postati operativan do proljeća 2024. godine.
"To je prvi sporazum ovakve vrste. Historijski sporazum ne samo za Italiju već i za cijelu Evropsku uniju", poručeno je iz Rima.