Spisak nedjela
7

Hoće li ga stići ruka pravde?: Poznato zbog čega je za Netanyahuom raspisana potjernica

Piše: B. H.
Među optužbama se nalaze četri glavne stavke (Foto: Reuters)
Među optužbama se nalaze četri glavne stavke (Foto: Reuters)
Međunarodni krivični sud (ICC) napravio je presedan izdajući naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta. Optuženi su za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti počinjene na palestinskim teritorijama, uključujući Gazu.

Prethodno vijeće I Haškog suda zaključilo je da postoje osnovane sumnje da su Netanyahu i Gallant, djelujući kao saizvršioci, odgovorni za teška kršenja međunarodnog prava.

Među optužbama se nalaze četri glavne stavke.

  • Zločini protiv čovječnosti u obliku ubistva
  • Progoni i druga nečovječna djel.
  • Namjerno naređivanje napada na civile.
  • Ratni zločin izgladnjivanja kao metoda vođenja rata

Prema navodima suda, ovi zločini počinjeni su od najmanje 8. oktobra 2023. do 20. maja 2024. godine, kada je Tužilaštvo podnijelo zahtjev za izdavanje naloga za hapšenje. Istovremeno, sud je jednoglasno odbacio prigovore Izraela zasnovane na člancima 18 i 19 Rimskog statuta, čime je potvrđena nadležnost ICC-a u ovom slučaju.

Nalozi dolaze u trenutku kada izraelska ofanziva na Gazu ulazi u drugu godinu. Prema dostupnim podacima, izraelski napadi već su odnijeli živote oko 44.000 Palestinaca, većinom žena i djece, dok je povrijeđeno više od 103.000 ljudi.

Ofanziva je rezultirala gotovo potpunim raseljavanjem stanovništva Gaze, dok blokada koja traje i dalje uzrokuje katastrofalne posljedice. Nedostatak hrane, čiste vode i lijekova doveo je stanovništvo na rub gladi, čime su dodatno produbljeni humanitarni razmjeri sukoba.

Ključno pitanje: Pravda ili politička igrarija?

Iako je izdavanje naloga za hapšenje značajan korak u pravnom smislu, ostaje pitanje hoće li Netanyahu i Gallant ikada biti izvedeni pred lice pravde. Izrael nije potpisnik Rimskog statuta i kategorički odbacuje nadležnost ICC-a, dok politička dinamika na međunarodnoj sceni dodatno otežava sprovođenje pravde.

Ovaj slučaj baca novo svjetlo na spisak nedjela koji se pripisuje izraelskom rukovodstvu u posljednjim decenijama. Hoće li pravda konačno dostići odgovorne ili će ostati zarobljena u zamršenoj mreži međunarodne politike, ostaje da se vidi.