Novi trend ratovanja
46

Hoće li na frontu u Ukrajini uskoro biti korišteni samostalni roboti ubice?

S. M.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Napredak dronova u Ukrajini ubrzao je dugo očekivani tehnološki trend koji bi uskoro mogao dovesti prve potpuno autonomne borbene robote na bojno polje, inaugurirajući novo doba ratovanja.

Što rat duže traje, veća je vjerovatnoća da će dronovi biti korišteni za identifikaciju, odabir i napad na ciljeve bez pomoći ljudi, prema vojnim analitičarima, borcima i istraživačima umjetne inteligencije, piše The Times of Israel.

To bi označilo revoluciju u vojnoj tehnologiji jednako duboku kao što je uvođenje mitraljeza. Ukrajina već ima poluautonomne dronove za napade i protu-dronove oružje opremljeno umjetnom inteligencijom. Rusija također tvrdi da posjeduje AI (umjetna inteligencija) oružje, iako su tvrdnje nedokazane. Ali ne postoje potvrđeni slučajevi da je neka država ubacila u borbu robote koji su ubijali potpuno sami.

Stručnjaci kažu da je možda samo pitanje vremena kada će ih Rusija ili Ukrajina, ili obje, rasporediti.

"Mnoge države razvijaju ovu tehnologiju", rekao je Zachary Kallenborn, analitičar inovacija oružja sa Univerziteta George Mason.

Osjećaj neizbježnosti širi se i na aktiviste, koji su godinama pokušavali zabraniti dronove ubice, ali sada vjeruju da se moraju zadovoljiti pokušajima da ograniče ofanzivnu upotrebu oružja.

Ukrajinski ministar za digitalnu transformaciju, Mihail Fedorov, slaže se da su potpuno autonomni dronovi ubice "logičan i neizbježan sljedeći korak" u razvoju oružja. Rekao je da Ukrajina vrši "mnogo istraživanja u ovom pravcu".

"Mislim da je potencijal za ovo veliki u narednih šest meseci", rekao je Fedorov za Asošijeted pres u nedavnom intervjuu.

Ukrajinski potpukovnik Jaroslav Hončar, suosnivač neprofitne organizacije za inovacije borbenih dronova Aerorozvidka, rekao je u nedavnom intervjuu borci jednostavno ne mogu da obrađuju informacije i donose odluke brzo kao mašine.

Dodao je da ukrajinski generali trenutno zabranjuju upotrebu potpuno nezavisnog smrtonosnog oružja, iako bi se to moglo promijeniti.

"Još nismo prešli ovu granicu – i kažem 'još' jer ne znam šta će se dogoditi u budućnosti", rekao je Hončar, čija je grupa predvodila inovacije dronova u Ukrajini, pretvarajući jeftine komercijalne dronove u smrtonosno oružje.

Bez velikih problema, Ukrajina bi svoje poluautonomne naoružane dronove mogla učiniti potpuno nezavisnim kako bi bolje preživjela ometanje na bojnom polju, kažu njihovi zapadni proizvođači.

Dronovi već mogu prepoznati mete kao što su oklopna vozila koristeći katalogizirane slike. Ali postoji neslaganje oko toga da li je tehnologija dovoljno pouzdana da osigura da mašine ne pogriješe i oduzmu živote civila.

Tehnologija nije posebno komplikovana, rekao je profesor Kalifornijskog univerziteta Berkli Stuart Russell, vrhunski istraživač vještačke inteligencije. Sredinom 2010-ih, kolege koje je on anketirao složili su se da bi diplomirani studenti mogli, u jednom terminu, proizvesti autonomni dron "sposoban da pronađe i ubije pojedinca, recimo, unutar zgrade", rekao je.