Hoće li plaćenici stići u Gazu: Emirati i SAD-a planiraju nakon rata upravljati razorenom zemljom
Razgovori iza kulisa uključivali su mogućnost da UAE i SAD, zajedno s drugim zemljama, privremeno nadgledaju upravljanje, sigurnost i obnovu Gaze nakon povlačenja izraelske vojske i dok palestinska administracija ne bude u mogućnosti preuzeti, objavio je Reuters.
UAE je blizak sigurnosni partner SAD-a i, za razliku od većine arapskih vlada, ima diplomatske veze s Izraelom. Diplomati i dužnosnici su rekli da to daje zaljevskoj državi određenu polugu nad vladom izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Nakon više od godinu dana rata, Izrael i dalje oklijeva iznijeti vlastitu viziju za Gazu, dok se međunarodna zajednica bori formulirati održiv plan, rekli su izvori koji su tražili anonimnost jer su razgovori privatni.
Diplomati i dužnosnici naglasili su da ideje koje su proizašle iz razgovora UAE nisu bile detaljno razrađene niti pretočene u formalni, pisani plan niti ih je usvojila bilo koja vlada.
U razgovorima iza kulisa, Abu Dhabi zagovara da reformirana Palestinska uprava (PU) upravlja Gazom, Zapadnom obalom i Istočnim Jeruzalemom u okviru nezavisne palestinske države, rekli su izvori - nešto čemu se Izrael javno protivi.
"UAE neće učestovati u bilo kojem planu koji ne uključuje značajnu reformu Palestinske uprave, njeno osnaživanje i uspostavu vjerodostojnog puta prema palestinskoj državi," rekao je zvaničnik UAE za Reuters, odgovarajući na pitanja o razgovorima.
"Ovi elementi - koji trenutno nedostaju - ključni su za uspjeh bilo kojeg poslijeratnog plana za Gazu".
PU je osnovana prije tri decenije u skladu s Oslo sporazumima iz 1993-1995, koje su potpisali Izrael i Palestinci, i dobila je ograničene ovlasti nad Zapadnom obalom i Gazom. I dalje vrši određenu vlast na okupiranoj Zapadnoj obali, ali je protjerana iz Gaze 2007. godine nakon kratkog građanskog rata.
Glasnogovornik američkog State Departmenta rekao je za Reuters da je bilo razgovora s nekoliko partnera, uključujući UAE, o opcijama za upravljanje, sigurnost i obnovu, te da su različiti nacrti prijedloga, planova i ideja izneseni od strane partnera.
"Ovo su bili promišljeni razgovori koji se nastavljaju dok tražimo najbolji put naprijed," rekao je glasnogovornik, odbijajući dalje komentirati "privatne diplomatske razgovore."
Osim reforme PU, četiri diplomata i zapadna dužnosnika su rekla za Reuters da su emiratski dužnosnici predložili korištenje privatnih vojnih izvođača kao dio poslijeratnih mirovnih snaga u Gazi. Ostali izvori su potvrdili da su obaviješteni o onome što su opisali kao emiratske poslijeratne prijedloge, koji su uključivali mogućnost korištenja takvih snaga.
Diplomati i zapadni dužnosnici su rekli da bi svako raspoređivanje takvih izvođača izazvalo zabrinutost među zapadnim nacijama. Privatni vojni izvođači, angažirani od strane SAD-a i drugih vlada, suočavali su se s optužbama za mučenje, kršenje ljudskih prava i korištenje prekomjerne sile, među ostalim optužbama, uključujući Irak i Afganistan.
Službenik UAE nije odgovorio na pitanja o korištenju vojnih izvođača.
Obnava će trajati godinama
Obnova Gaze, uključujući njene političke institucije, očekuje se da će trajati godinama i koštati desetine milijardi dolara, zahtijevajući značajnu međunarodnu podršku, nakon 15 mjeseci razornih vojnih kampanja Izraela.
Dok je UAE kritikovao ponašanje izraelske vojske i samog Netanyahua, Izrael i dalje želi da naftom bogata država bude uključena u poslijeratnu Gazu, prema riječima dvojice bivših izraelskih zvaničnika, koji su tražili anonimnost u razgovoru za Reuters. Kao i Izrael, zaljevska država se protivi Hamasu.
Abu Dhabi smatra Hamas i druge islamističke grupe destabilizirajućim faktorima. Zvaničnici UAE su također javno izrazili zabrinutost zbog utjecaja rata na stabilnost na Bliskom istoku i napore ka većoj regionalnoj integraciji i ekonomskom razvoju.
Na pitanje je li Hamas upoznat s prijedlozima o kojima je UAE raspravljao, Basem Naim, jedan od visokih zvaničnika organizacije, rekao je Reutersu da nakon rata Gaza mora biti "isključivo palestinska" i bez "stranih intervencija".
Washington, zajedno s posrednicima Egiptom i Katarom, traži prekid vatre između Izraela i Hamasa u Gazi. Izrael i Hamas su krajem decembra međusobno optuživali jedni druge za odgađanje postizanja prekida vatre - za koji su obje strane prethodno tvrdile da je blizu prošlog mjeseca. U ponedjeljak, američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da Washington želi vidjeti sporazum o prekidu vatre zaključen u naredne dvije sedmice.
Na pitanje o budućnosti Gaze, Brian Hughes, glasnogovornik tranzicijskog tima Donalda Trumpa, rekao je da će novoizabrani predsjednik SAD-a - koji bi trebao preuzeti dužnost 20. januara - blisko surađivati s arapskim i izraelskim partnerima "kako bi se osiguralo da Gaza jednog dana može napredovati."
Reforma palestinske uprave
Zaljevska država je rekla da će poslati trupe u poslijeratnu multinacionalnu misiju samo na poziv Palestinske uprave i uz sudjelovanje SAD-a.
Međutim, Netanyahu je izjavio da je protiv toga da Palestinska uprava u svom trenutnom obliku upravlja Gazom, pozivajući se na svoje dugogodišnje zamjerke zbog školskog programa PU, za koji tvrdi da potiče mržnju prema Izraelu, i njene politike isplaćivanja plata porodicama Palestinaca zatvorenih u Izraelu.
UAE je pozvao na imenovanje novog premijera na čelu Palestinske uprave, koju su emiratski dužnosnici često kritizirali kao korumpiranu i nesposobnu tokom zatvorenih razgovora, rekli su diplomati i dužnosnici, bez navođenja konkretnih detalja.
Palestinski premijer Mohammad Mustafa, koji je stupio na dužnost u martu, obećao je provesti reforme unutar Palestinske uprave čije su financije godinama u neredu, dok su donatorske države smanjivale financiranje dok se korupcija i rasipništvo ne riješe.
Emiratski dužnosnici su spomenuli bivšeg premijera Salama Fayyada, bivšeg zvaničnika Svjetske banke obrazovanog u SAD-u, kao osobu koja bi bila vjerodostojna za vođenje reformirane Palestinske uprave, prema riječima diplomata i dužnosnika.
Fayyad je služio kao premijer od 2007. do ostavke 2013. godine nakon sukoba s predsjednikom Mahmoudom Abbasom, koji i dalje ostaje na funkciji. Reuters nije mogao stupiti u kontakt s Fayyadom radi komentara.