Obrat na Bliskom istoku?
12

Hoće li Rusi ostati u Siriji? Stigla poruka iz Damaska: "U politici nema vječnih neprijatelja"

Piše: B. H.
Rusi su i dalje u bazama na zapadu Sirije
Rusi su i dalje u bazama na zapadu Sirije
Nova sirijska vlada otvorena je za to da Rusija zadrži svoje vojne baze u ovoj zemlji i nakon pada režima kremaljskog saveznika Bashara al-Assada.

U četvrtak, u intervjuu za list The Washington Post (WP), ovo je izjavio sadašnji sirijski ministar odbrane Murhaf abu Kasra. Ruska vojska je u Siriji koristila luku Tartus i vojnu bazu Hmejmim kod grada Latakija.

"Ako to bude korisno za Siriju, onda da", odgovorio je Kasra na pitanje da li bi nova vlada bila spremna dozvoliti ruskoj vojsci da zadrži baze.

Prema Kasrinim riječima, stav Rusije prema novoj sirijskoj vladi se od decembarskog svrgavanja Asada "značajno poboljšao".

"U politici ne postoje vječni neprijatelji", rekao je novi sirijski ministar odbrane misleći na Rusiju.

O ruskim bazama Tartus i Hmejmim u januaru su pregovarali zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Mihail Bogdanov i Aleksandar Lavrentijev, izaslanik ruskog predsjednika Vladimira Putina za Siriju. Međutim, tada su dobili samo nejasne izjave o "potrebi za daljnjim konsultacijama", dok je novo sirijsko rukovodstvo, naprotiv, postavilo zahtjev za izručenje bivšeg sirijskog vladara Asada i plaćanje kompenzacija putem investicija u obnovu, istakla je tada agencija Reuters.

Hoće li Moskva izručiti Asada?

Novu sirijsku vladu formirala je u decembru prošle godine islamistička grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koja je krajem novembra predvodila munjevitu ofanzivu protiv vladinih pobunjeničkih grupa, što je za manje od dvije sedmice, 8. decembra, rezultiralo padom Asadovog režima koji je vojno podržavala Moskva. Sam predsjednik sa porodicom potom je pobjegao u Rusiju.

"Kada je Bašar al-Asad odlučio otići u Rusiju, mislio je da za nas nije moguće postići dogovor. Možda će međusobni odnosi biti obnovljeni na način koji će prvenstveno služiti interesima Sirije, a zatim i njihovim interesima", izjavio je novi sirijski ministar odbrane, koji je prema WP-u bio poručnik u Asadovoj vojsci prije nego što se pridružio pobunjenicima.

Prema vlastitim riječima, Kasra se pridružio islamistima u HTS-u više zbog toga što su imali sposobne borce u svojim redovima nego iz ideoloških razloga, napomenuo je američki list.