Hoće li ruske trupe ući u Gruziju? Kremlj nepopularnoj vladi dostavio "ponudu koja se ne odbija"
Klimov je to rekao na sastanku Kluba prijatelja Rusije u Moskvi, objavila je gruzijska TV Pirveli, pozivajući se na ukrajinski list The Kyiv Independent.
Istodobno, Klimov je uporedio situaciju sa Sirijom s predsjednikom Basharom al-Assadom. Prema riječima Klimova, Rusija će vojno pomoći svakome ko to zatraži. Moskva je intervenirala u Siriji 2015. kako bi podržala Assadovu vladu protiv grupa predvođenih opozicijom, ali i radikalnih terorista, podsjetio je list.
UN i druge organizacije optužuju ruske snage koje djeluju u Siriji za ratne zločine u toj zemlji, uključujući bombardiranje bolnica ili takozvane dvostruke napade, tj. napade u kojima se ista meta ponovo napada nakon kratkog vremena. Tu taktiku Rusi između ostalog koriste i u Ukrajini. Po tome je postala zloglasna i teroristička tzv. Islamska država.
Klimov je o mogućoj vojnoj intervenciji u Gruziji progovorio nedugo nakon što je objavljeno da Gruzijci Rusiju doživljavaju kao najvećeg neprijatelja. U anketi objavljenoj sredinom jula tako se izjasnilo 69 posto ispitanika. Bilo je 66 posto u julu 2021., 49 posto u julu 2019., 40 posto u 2017. i 35 posto u 2012. godini, izvijestio je The Kyiv Independent, pozivajući se na istraživanje analitičke kompanije The Caucasus Barometer.
U isto vrijeme, Gruzijci doživljavaju Ruse na ovaj način direktno proporcionalno tome koliko je gruzijska vlada bliska Rusiji. Na primjer, dvije zemlje planiraju obnoviti diplomatske odnose, a gruzijska vlada usvojila je i zakon o stranim agentima, koji je nedavno odobrila i Moskva.
Zakon predviđa da se organizacije koje primaju sredstva iz inostranstva nazivaju "stranim agentima", što je odjek represivnog ruskog zakona, koji se koristi za slamanje kritičara režima u Kremlju.
Kontroverzni zakon izazvao je široke demonstracije diljem zemlje, koji su eskalirali u nasilne incidente dok je policija pokušavala ugušiti prosvjede vodenim topovima i gumenim mecima. Jedan takav dogodio se sredinom maja, kada je na ulice Tbilisija izašlo 50.000 ljudi.