Hoće li se Trump "izmiriti" s Iranom: Čovjek koji je donio mir u Gazi dobio novi zadatak
Witkoff, investitor u nekretnine koji je odigrao ključnu ulogu u osiguravanju primirja u Gazi, očekuje se da će predvoditi napore u vezi s iranskim nuklearnim programom kao dio šireg zadatka koji mu je povjeren od predsjednika da "zaustavi ratove" u regiji, navode izvori za Financial Times.
Trump je 2018. povukao SAD iz iranskog nuklearnog sporazuma s velikim silama, potom nametnuo stroge sankcije i upozorio da će to biti "službeni kraj Irana" ako se sukobi s Washingtonom i nastavi s razvojem nuklearnog oružja.
Tokom tranzicije prema njegovoj novoj administraciji, Trumpov tim je izradio moguće mjere za ponovno pokretanje kampanje "maksimalnog pritiska" na Iran, kroz nove sankcije ili strožiji nadzor postojećih mjera.
Međutim, Trump i njegovi saradnici u ranim sastancima su naznačili da žele ostaviti otvoren put za izbjegavanje šireg sukoba s Iranom.
Neki zvaničnici administracije rekli su stranim diplomatama i kolegama da očekuju da Witkoff vodi napore kako bi se utvrdilo da li je moguće postići diplomatski sporazum. Upitan nakon što je ovaj izvještaj prvi put objavljen hoće li postaviti Witkoffa na čelo politike prema Iranu, predsjednik je u četvrtak rekao: "On je svakako neko koga bih koristio. Obavio je fantastičan posao... Steve ima divan način ophođenja".
"Šamar" jastrebovima
Trump je također u četvrtak poslijepodne izjavio da će nastojati postići dogovor s Iranom. Na pitanje da li bi podržao napad Izraela na iranska nuklearna postrojenja, rekao je: "Bilo bi stvarno lijepo kad bi se to moglo riješiti bez potrebe da idemo korak dalje".
Dodao je: "Iran će, nadamo se, sklopiti dogovor".
Razni predsjednici postavljali su visoke zvaničnike da pregovaraju s Iranom nakon što je George W. Bush započeo diplomatske napore u vezi s iranskim nuklearnim programom. Neobično je da posebni izaslanik preuzme odgovornost i za izraelsko-palestinski sukob i za odnose Washingtona s Iranom.
Witkoffov glavni fokus ostat će na implementaciji primirja u Gazi. Trump je također izabrao Morgana Ortagusa, glasnogovornika State Departmenta tokom svog prvog mandata s iskustvom rada na Bliskom istoku, za Witkoffovog zamjenika.
Američki zvaničnici kažu da potpuni okvir Trumpovog pristupa Teheranu, kao i Witkoffov zadatak, ostaju u fazi oblikovanja. Međutim, neki od nedavnih predsjednikovih imenovanja uspostavili su frakciju u administraciji koja bi razmatrala pregovore s Iranom i skeptična je prema napadu na njegov nuklearni program, što su zagovarali "jastrebovi" i u američkoj i izraelskoj vladi.
Michael DiMino, novi Trumpov visoki zvaničnik za Bliski istok u Pentagonu, bio je bivši službenik CIA-e koji je u think-tanku kojeg finansira libertarijanska porodica Koch zagovarao suzdržanost u odnosu prema Teheranu. Elbridge Colby, Trumpov kandidat za zamjenika ministra odbrane za politiku, upozoravao je na vojnu akciju protiv Irana.
Drugi članovi Trumpovog vanjskopolitičkog tima zauzeli su oštriji stav, uključujući savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza i državnog sekretara Marca Rubija. Tokom saslušanja za potvrdu Rubio je izjavio da podržava "bilo koji aranžman koji nam omogućava sigurnost i stabilnost u regiji, ali onaj u kojem smo realni".
Upitan o Witkoffovoj ulozi i pristupu administracije prema Iranu, glasnogovornik Trumpovog Vijeća za nacionalnu sigurnost Brian Hughes rekao je: "Nemamo nikakve najave za podijeliti u ovom trenutku".
Iran spreman na razgovor?
Zapadni zvaničnici vjeruju da je Iran najslabiji u posljednjih nekoliko decenija nakon što je izraelski višestrani rat na Bliskom istoku značajno oslabio Hamas i Hezbolah. Izrael i SAD tvrde da je prošlogodišnji odmazni napad na Iran uništio veći dio njegove zračne odbrane — iako Teheran to poriče.
Islamska Republika također je signalizirala da je otvorena za pregovore, iako analitičari kažu da će biti značajan izazov za Trumpa i Iran da se dogovore o uvjetima koji bi omogućili postizanje sporazuma. UN je u decembru upozorio da je Iran poduzeo korake za "dramatično" povećanje svojih zaliha urana obogaćenog do nivoa blizu vojne kvalitete.
Trump je 2018. povukao SAD iz nuklearnog sporazuma između šest svjetskih sila i Irana. Britanija, Francuska i Njemačka žele postići koordinirani pristup sa SAD-om o tome šta učiniti kada taj sporazum u suštini istekne u oktobru, prema diplomatama.
Iranski potpredsjednik za strateška pitanja Mohammad Javad Zarif izjavio je ove sedmice u Davosu da se nada da će Trump biti "ozbiljniji, fokusiraniji, realniji" u odnosima s Iranom.
Rekao je da povlačenje SAD-a iz iranskog sporazuma nije uspjelo "odvratiti" Iran, ali je priznao teške ekonomske troškove za iranski narod i vladu. Na pitanje da li bi Iran razmatrao sporazum koji zahtijeva da zemlja prestane podržavati regionalne proksi grupe, rekao je: "Nikada nismo imali proksije".
Moguće upravljanje Witkoffa iranskim pitanjima izazvalo je zabrinutost kod nekih "jastrebova" u Kongresu i drugdje u Washingtonu, koji strahuju da će biti prebrz u smanjivanju pritiska na Iran u pokušaju postizanja mogućeg dogovora.
"On već smanjuje pritisak na Hamas, Hezbolah i Iran, te pritom napušta američke taoce i ugrožava Izrael. On stalno govori da zna šta Trump želi, ali ne razumije u šta Trump vjeruje". rekao je za Financial Times visoki republikanski član osoblja Kongresa.