Novi Hladni rat?
70

Hoće li Ukrajina biti podijeljena kao Njemačka 1945. godine: Trumpov general otkrio viziju SAD-a za mir

Piše: B. H.
Ukrajina bi mogla biti podijeljena u tri zone (Foto: The Times)
Ukrajina bi mogla biti podijeljena u tri zone (Foto: The Times)
Specijalni izaslanik predsjednika Donalda Trumpa za Ukrajinu izjavio je da bi ta zemlja mogla biti podijeljena "gotovo kao Berlin nakon Drugog svjetskog rata" u sklopu mirovnog sporazuma.

General Keith Kellogg, istaknuta figura u američkim naporima da se okonča rat u Ukrajini, predložio je da britanske i francuske trupe uspostave zone kontrole na zapadu Ukrajine kao dio "snaga za osiguranje", dok bi ruska vojska ostala u okupiranom istoku. Između njih bi bile ukrajinske snage i demilitarizirana zona, piše britanski The Times.

Kellogg je rekao da bi snage predvođene Velikom Britanijom i Francuskom, zapadno od rijeke Dnjipro – koja dijeli Ukrajinu sa sjevera na jug i prolazi kroz Kijev – "uopće ne bi bile provokacija" za Moskvu. Kazao je da je Ukrajina dovoljno velika zemlja da u njoj djeluje nekoliko vojski koje bi nadgledale prekid vatre.

"To bi gotovo moglo izgledati kao što se desilo s Berlinom nakon Drugog svjetskog rata, kada ste imali rusku zonu, francusku zonu, britansku zonu i američku zonu. Zapadno ste od [Dnjipra], koji je velika prirodna prepreka", rekao je Kellogg, dodavši kasnije da Amerika ne bi slala kopnene trupe. Predložio je uspostavljanje demilitarizirane zone širine 29 kilometara duž postojećih linija razgraničenja na istoku.

U Kelloggovom prijedlogu implicitno se priznaje da bi Ukrajina morala ustupiti istočne teritorije koji su trenutno pod ruskom kontrolom.

Prošlog mjeseca, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ponovio je da Kremlj neće prihvatiti mirovne snage iz bilo koje NATO zemlje "ni pod kakvim uslovima". Ukrajina, koja – za razliku od nacističke Njemačke 1945. – ima funkcionalnu i prozapadnu vladu, mogla bi ovaj prijedlog i poređenje s poslijeratnim Berlinom smatrati neumjesnim, naročito s obzirom na jednu od ruskih besmislenih opravdanja za invaziju – "denacifikaciju" Ukrajine.

Ove izjave predstavljaju jedan od najjasnijih uvida u Trumpovu viziju budućnosti Ukrajine među onima koji učestvuju u planiranju prekida vatre. Također, ovo je prvi put da visoki američki zvaničnik sugerira da bi rijeka Dnjipro mogla postati neka vrsta linije razgraničenja unutar Ukrajine nakon prekida vatre. Ipak, nije jasno da li je Kellogg mislio da se dodatni teritorij istočno od rijeke treba ustupiti Moskvi.

Njemačka i Berlin nakon 1945.
Njemačka i Berlin nakon 1945.

Postoje očite razlike između Kelloggovog prijedloga i podjele Berlina i Njemačke nakon Drugog svjetskog rata. Dok je Njemačka bila primorana kapitulirati pred okupacionim silama, Ukrajina bi pozivala saveznike da djeluju kao "snage osiguranja" na zapadu zemlje, a ne postoji naznaka da bi dodatne teritorije bile predate Rusiji. Iako je poređenje labavo, simbolika jezika je snažna, pogotovo uoči 80. godišnjice Dana pobjede u Evropi.

Ove izjave dolaze u trenutku kada je Steven Witkoff, Trumpov de facto izaslanik za Rusiju, otputovao u tu zemlju kako bi u petak razgovarao o dogovoru o prekidu vatre i tom prilikom se rukovao s predsjednikom Putinom u Sankt Peterburgu. Istog dana, Trump je dodatno izvršio pritisak na Putina da okonča rat, napisavši na svojoj platformi Truth Social: "Rusija mora krenuti naprijed. Previše ljudi UMIRE, hiljade sedmično, u strašnom i besmislenom ratu – ratu koji se nikada nije trebao desiti, i koji se ne bi desio da sam ja bio predsjednik!!!"

Kremlj je upozorio da se ne očekuju "proboji" uoči trećeg sastanka između Witkoffa i Putina.

Kellogg je priznao da Putin, koji je posljednjih sedmica frustrirao Trumpa svojim nepopustljivim stavom u pregovorima o prekidu vatre, "možda neće prihvatiti" prijedlog o zonama kontrole. Kako bi se osiguralo da anglo-francuske i ukrajinske snage, potpomognute trupama iz drugih zemalja "koalicije voljnih", ne dolaze u sukob s Rusima, Kellogg je rekao da bi između ukrajinskih i ruskih linija morala biti uspostavljena tampon zona.

"Pogledate kartu i napravite, nedostatkom boljeg termina, demilitariziranu zonu (DMZ). Obje strane se povuku po 15 kilometara, to je 18 milja (29 kilometara) i imate … DMZ koju možete nadgledati, i imate ovu … zonu bez otvaranja vatre. To se može relativno lako nadgledati." Dodao je, međutim: "Hoće li doći do kršenja? Vjerovatno, jer ih uvijek bude. Ali mogućnost nadgledanja je laka."

U onome što će se u Kijevu i evropskim prijestolnicama vjerovatno smatrati pokušajem da se Putin vrati za pregovarački sto, Kellogg je rekao da SAD podržava održavanje novih izbora u Ukrajini. Putin već dugo dovodi u pitanje legitimitet predsjednika Zelenskog, što je prošlog mjeseca navelo Trumpa da kaže kako je "zaista bijesan" zbog stalnih napada ruskog lidera na ukrajinskog predsjednika.

"Mislim da ćete, ako dođe do prekida vatre, imati izbore. Jer sada je skoro godina dana otkako su trebali biti raspisani. Nisu raspisani. Ali mislim da je Zelenski spreman da to učini kada dođe do prekida vatre i kada se dođe do nekog rješenja. Ali to je odluka za ukrajinski narod i ukrajinski parlament. Ne za nas", kazao je Kellog.

U Evropi su se sve češće čule optužbe da anglo-francuska koalicija ne planira adekvatno šta će raditi nakon što oružje utihne u Ukrajini. Britanski ministar odbrane John Healey izrazio je frustraciju komentarima šefice vanjske politike EU i bivše estonske premijerke Kaje Kallas, koja je izjavila da nije jasno koji su ciljevi snaga unutar Ukrajine – nadgledanje Rusije, održavanje mira, odvraćanje ili borba na terenu.

"Naše planiranje je za ‘koaliciju voljnih’ stvarno, značajno, daleko uznapredovalo; Evropska unija nije dio tog planiranja", rekao je Healey.

Na konferenciji za novinare uz njemačke i ukrajinske kolege, Healey je objavio da su saveznici obećali 18 milijardi funti vojne pomoći, što predstavlja rekordno povećanje podrške Ukrajini. U tu cifru je uključeno i 350 miliona funti koje je obećala Velika Britanija, čime ukupna britanska pomoć Ukrajini ove godine iznosi 4,5 milijardi funti – najviše do sada.

Međutim, u još jednom jasnom prikazu Trumpovog zaokreta u pristupu finansiranju zapadne pomoći Kijevu, Kellogg je upozorio britanskog lidera Keira Starmera i predsjednika Macrona da ne računaju previše na američku podršku toj koaliciji. "Uvijek planirajte najgori scenarij", rekao je.

Upitan da li bi snage osiguranja bile efikasne, Kellogg je sugerirao da bi Trump bio zadovoljan što je Evropa spremnija da djeluje samostalno. Rekao je da bi te snage, ako ništa drugo, poslale snažnu poruku Putinu.