Maršu jedinstva u Parizu je prisustvovalo više od 50 svjetskih lidera koji su se držali rukama i poveli marš u Parizu, gdje se okupilo 1,5 miliona ljudi kako bi odali počast 17 žrtava prošlosedmičnog krvavog masakra.
No, Netanyahu nije udovoljio Hollandeu te se pojavio na maršu, a između njega i palestinskog vođe Mahmouda Abbasa su bila četiri čovjeka. Demonstranti su nosili parole s natpisima "Ja sam Charlie".
Dakle, dolazak Netanyahua nije bio planiran. Kada je francuska vlada pozivala državnike širom svijeta, kontaktirala je i izraelsku vladu kako bi spriječila Netanyahuov dolazak. Tačnije, Hollandeov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jacques Audibert je kontaktirao svog izraelskog kolegu Yossija Cohena i saopćio mu da bi francuski predsjednik volio da izraelski premijer ne dođe na marš. Hollande se plašio da će Netanyahu iskoristiti marš da govori o Jevrejima u Francuskoj. Navodno je Netanyahu prvo pristao da ne dođe, ali se predomislio kada su ministar vanjskih poslova Avigdor Lieberman i ministar ekonomije Naftali Bennet saopćili da će dođi u Pariz.
Kada je Netanyahu informisao francusku vladu da dolazi, Hollande je potom pozvao i palestinskog vođu Mahmouda Abbasa, koji je poziv prihvatio.
Hollande je obavio sastanak sa jevrejskim vođama u Jelisejskoj palači uoči jučerašnjeg marša te je uvjeravao jevrejsku zajednicu da će biti zaštićena nakon brutalnog napada koji je izveo Amedy Coulibaly u jevrejskom supermarketu u Parizu.
Netanyahu je u Parizu rekao da će tijela četiri francuska Jevreja biti sahranjena u Izraelu.
Dan ranije se obratio na Twitteru.
"Moja poruka za sve Jevreje u Francuskoj je da Izrael nije samo mjesto u smjeru kojeg se molite, država Izrael je vaš dom", napisao je Netanyahu.
Nakon nedjeljnog marša Hollande se sastao s porodicom Ahmeda Merabeta, policajca koji je ubijen u napadu na redakciju satiričnog magazina Charlie Hebdo u kojem je ubijeno 12 ljudi.