Kraj autonomije
1

Hong Kong: Zastupnici prvi put položili zakletvu pred državnim simbolima Kine, a ne grada

S. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Dvadeset zastupnika u Hong Kongu položilo je zakletvu u prvom sastavu u kojem nema pripadnika prodemokratske opozicije. Kineska komunistička partija dopustila je kandidaturu samo "lojalnima", a u skupštini je uklonjen simbol grada i postavljen amblem Kine.

Konačni je to korak u dvogodišnjem procesu ukidanja autonomije u nekadašnjoj britanskoj koloniji, koji je počeo uvođenjem Zakona o izručivanju 2019. godine. Građani su pokrenuli masovne proteste protiv zakona, na kraju opravdano, ističući da se radi o uvodu u ukidanje građanskih sloboda, piše Jutarnji list.

Hong kong je prešao iz britanskih u kineske ruke 1997. godine nakon što su Velika Britanija i Kina potpisale zajedničku Sino-britansku deklaraciju, koja je garantovala građanske slobode i samoupravnu autonomiju grada u sljedećih pola stoljeća.

Grad, finansijska prijestolnica Azije, Kini je omogućio pristup zapadnim tržištima kapitala i igrao ključnu ulogu u globalnom ekonomskom usponu Pekinga, dok su se njegovim građanima tolerisale slobode uskraćene većini kineskih građana.

Građani Hong Konga dijelom su birali vlastite zastupnike, a tolerisana je i prodemokratska opozicija. U gradu su djelovali i slobodni mediji, od kojih su mnogi bili prodemokratski orijentisani.

Ipak, nakon brutalnog suzbijanja građanskih protesta, kineske vlasti upustile su se u potpuno gušenje autonomije i građanskih sloboda u Hong Kongu. Cijelim je procesom upravljala Carrie Lam, gradska čelnica, od koje su građani očekivali više slobode i zaštitu od Komunističke partije.

Bivša službenica britanske administracije na kraju se pokazala kao odani vojnik Pekinga. Progurala je zakon o izručenju, a kineske vlasti u junu 2020. godine su nametnule i Zakon o nacionalnoj sigurnosti , koji je uveo zločine secesije, subverzije, terorizma i dosluha sa stranim silama.

Taj zakon se ubrzo počeo koristiti kako bi se vlasti obračunale sa svim opozicionim glasovima, demonstrantima, prodemokratskim aktivistima i slobodnim medijima. Svi prodemokratski zastupnici u gradskim vlastima ili su uhapšeni ili su pobjegli iz grada ili su se povukli iz politike.

Uvedena su i nova izborna pravila kojima je smanjen broj direktno izabranih zastupnika na samo 20 od 90, a sve kandidate mora prvo odobriti odbor koji procjenjuje je li riječ o "pravim patriotama", čime se automatski diskvalifikuje svaka osoba koja bi se mogla suprotstaviti centralnim vlastima u Pekingu.

U aprilu ove godine gradski su sudovi kaznili sedam vodećih demokratskih političara u gradu zbog nezakonitog okupljanja, što je bio prvi u nizu procesa protiv više od 100 političara i aktivista koji su se zalagali za demokratiju.

Hongkonški portal Citizen News objavio je u nedelju kako prestaje raditi zbog urušavanja novinarskih sloboda u gradu. Vlasnici portala odluku su donijeli samo nekoliko dana nakon što je policija uhapsila sedmero urednika i novinara portala Stand News, još jednog slobodnog medija u gradu, koji je također bio prisiljen zatvoriti svoja vrata.