Sad je kriv WHO?
2

Hronologija ignorisanja: "To su lažne vijesti" i druge Trumpove izjave o koronavirusu

I. P.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
"Došao je niotkud". Tako je predsjednik SAD-a Donald Trump opisao pandemiju koronavirusa početkom marta kada je posjetio Centar za kontrolu bolesti (CDC). Ipak, sedmicama prije konačnog priznanja, Trump je javno odbacivao tu ideju.
"Sve imamo pod kontrolom", "Sjedinjene Američke Države su u odličnom stanju", "To su lažne vijesti". Tako je Trump govorio u sedmicama prije nego što više nije mogao ignorisati pandemiju koja je pokucala na vrata SAD-a.

Sve vrijeme, ipak, Trump je privatno kontinuirano informisan o nadolazećoj pandemiji i opasnosti po život i do dva miliona Amerikanaca. Može se sa sigurnošću tvrditi da je prve informacije koje su ga trebale zabrinuti dobio sredinom januara, ali je on odlučio o tome šutjeti i davati narodu lažnu nadu, piše Guardian.

Podsjetimo, Trump je problem s koronavirusom prebacio na leđa Svjetske zdravstvene organizacije i kaznio je povlačenjem finansiranja.

Slijedi hronologija događaja koji ukazuju na to da je Trump znao o nadolazećoj opasnosti sedmicama prije početka masovnog umiranja građana, posebno u saveznoj državi New York.

8. januara CDC je objavio prvo saopćenje o nepoznatom virusu koji izaziva upalu pluća, a kojeg je moguće povezati sa pijacom divljih životinja u Wuhanu.

18. januara Donald Trump primio je poziv od ministra zdravstva Alexa Azara koji je htio razgovarati o mogućoj opasnosti po SAD, ali je Trump tada htio razgovarati o opasnosti vapinga.

21. januara potvrđen je prvi slučaj koronavirusa u SAD-u.

22. januara Trump se obraća javnosti prvi put po pitanju nepoznatog virusa za vrijeme konferencije u Davosu. "Sve je pod kontrolom. To je samo jedna osoba koja je došla iz Kine. Bit će sve uredu".

27. januara Joe Grogan, čelnik vijeća na domaću politiku u Bijeloj Kući, upozorio je da će koronavirus biti najveći problem zemlje u narednih nekoliko mjeseci i da administracija problem mora shvatiti ozbiljno inače bi predsjednik mogao imati problema prilikom izbora u novembru.

29. januara ekonomski savjetnik Peter Navarro upozorio je vijeće za nacionalnu sigurnost da će koronavirus izazvati štetu od 5,7 biliona američkih dolara i da bi moglo umrijeti 500.000 osoba.

30. januara Alex Azar ponovo upozorava predsjednika, ali Trump smatra da pretjeruje.

31. januara Azar proglašava zdravstveno stanje uzbune, a Trump naređuje zabranu ulaska u zemlju za sve osobe koje dolaze iz Kine.

Tokom cijelog januara i februara obavještajni podaci govore u izuzetnom nadolazećem udaru na svjetsku stabilnost.

5. februara pojedini senatori poput Chrisa Murphyja nakon susreta sa čelnicima BIjele kuće izražavaju zabrinutost jer Trumpova administracija umanjuje značaj koronavirusa i zasad nema nikakav plan za hitno finansiranje zbog nadolazećeg problema.

19. februara Trump je rekao da će virus "nestati do aprila", jer "toplo vrijeme utječe na takve viruse".

21. februara stručnjaci u Bijeloj kući savjetuju implementiranje društvenog distanciranja.

23. februara Trumpov ekonomski savjetnik upozorava na moguću smrt čak dva miiona Amerikanaca i nadolazeće probleme za 100 miliona građana.

24. februara Trump ponovo izjavljuje da je sve pod kontrolom.

25. februara Nancy Messonnier, direktorica Centra za imunizaciju i respiratorne bolesti, upozorava na moguće katastrofalne posljedice pandemije. Trump komentariše kako takve izjave loše utječu na berze.

26. februara Trump optužuje CNN da pretjeruje sa pričama o koronavirusu.

29. februara zabilježen je prvi smrtni slučaj u SAD-u, nekoliko dana kasnije Trump se hvali najvećom popularnošću ikada zabilježenom.

6. marta Trump posjećuje CDC i komentariše kako je koronavirus problem koji "nije bilo moguće predvidjeti". I pored toga, Trump na Twitteru poredi koronavirus sa običnom gripom.

13. marta Trump proglašava vanredno stanje i odbacuje odgovornost zbog manjka testova.

Sa 15. aprilom u SAD je zaraženo 609.000 osoba, a umrlo je 26.000 oboljelih.