Hrvatska i u UN-u o Izbornom zakonu, optužila bošnjačke političare za opstrukcije
"Cijela politička i institucionalna kriza je zabrinjavajuća. Tenzije i opće nepovjerenje uzrokuju secesionističke tendencije i tendencije ka centralizaciji", konstatovao je.
Ocijenio je da predugo postoji, kako je rekao, nepošteno političko okruženje. Potom je pozvao na izmjene Izbornog zakona.
"Hrvati u Bosni i Hercegovini ne mogu birati svoje legitimne političke predstavnike. Kako bi mogli pošteno participirati, urgentno su potrebne izmjene Izbornog zakona i ograničene ustavne promjene. Potrebno je implementirati princip legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda i omogućiti predstavljanje svih ostalih naroda na principu nediskriminacije", poručio je predstavnik Hrvatske.
Smatra da je onemogućena potpuna primjena Dejtonskog sporazuma, a kao krivce je istakao i političke predstavnike Bošnjaka.
"Duboko smo zabrinuti zbog bošnjačkih političara koji otvoreno opstruiraju izmjene Izbornog zakona ponašajući se u skladu s mentalitetom 'pobjednik uzima sve'", zaključio je.
Pozvao je da se čim prije dođe do konsenzusa po pitanju Izbornog zakona.
Ambasador Srbije u Vijeću sigurnosti UN-a Nemanja Stevanović je, između ostalog, istakao da njegova zemlja neće podržati sankcije političkim predstavnicima Srba u Bosni i Hercegovini. Ocijenio je da je Srbija među državama koje doprinose pomirenju u regiji.
Obraćanje Džaferovića
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović (SDA) je na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a, kojom je predsjedavala američka ambasadorica, ukazao da Republika Srpska nastoji da uruši sve ono što je postignuto od završetka rata.
To se prije svega odnosi na formiranje državnih institucija za koje je naveo da su svi građani imali korist od njih te da je zahvaljujući njima zemlja funkcionalnija.
Pozvao je da se Bosni i Hercegovini dodijeli status kandidatkinje za članstvo u Evropskoj uniji konstatirajući da će se time stabilizirati stanje u zemlji i da će se time podstaknuti na nastavak reformi.
Džaferović je također pozvao Vijeće sigurnosti UN-a da produži misiju EUFOR-a u Bosni i Hercegovini poručivši da je to "mehanizam za odvraćanje od tendencija kojima se može ugroziti mir".
Obraćanje Schmidta, Rusije, Kine, Velike Britanije i Francuske i SAD-a
Visoki predstavnik Christian Schmidt je naglasio, između ostalog, da Republika Srpska radi na prijenosu nadležnosti s državne na entitetsku vlast.
Rusija i Kina su se protivile da se Schmidt obrati na današnjoj sjednici. Smatrale su da se on ne može obratiti tvrdeći da on nije visoki predstavnik, jer ga na tu poziciju nije imenovalo Vijeće sigurnosti.
Rusija je poručila da stanje u Ukrajini nema nikakve veze sa stanjem u Bosni i Hercegovini.
Kina je podržala teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, ali ne misli da međunarodne institucije trebaju intervenirati u Bosni i Hercegovini. Uvjeravaju da podržavaju sve ono što dogovore bosanskohercegovački političari.
Velika Britanija je Dodika istakla kao krivca za stanje u Bosni i Hercegovini. Francuska je podržala Schmidtov izvještaj te podržala međunarodno prisustvo u Bosni i Hercegovini.
Sjedinjene Američke Države su osudile Dodikovu politiku i najave o formiranju trećeg entiteta.
Nije omogućeno obraćanje predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zorana Tegeltije (SNSD).