Zaokret koalicije CDU/CSU
85

Hrvatska udruženja u Njemačkoj šokirana rezolucijom Bundestaga, naročito glasanjem demokršćana

S. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Nedavno usvojena rezolucija "Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti" u njemačkom Bundestagu izazvala je burne reakcije predstavnika hrvatskih udruženja i stranaka u Njemačkoj.

Kako prenosi Večernji list jednoglasna podrška demokršćanskog kluba (CDU-CSU) neugodno je iznenadila i razljutila članove koordinacija i ogranaka HDZ-a u Njemačkoj koji su do sada najviše glasova na njemačkim izborima davali koaliciji CDU-CSU.

Razočaran odlukom Bundestaga bio je i neformalno prvi čovjek HDZ-a Njemačke Veselko Jovanović koji je predsjednik Koordinacije HDZ-a Sjeverne Rajne i Vestfalije (NRW) te član Predsjedništva HDZ-a Hrvatske.

On je kazao da kao član CDU-u planira napisati pismo i uputiti ga predsjedniku CDU-a Friedrichu Merzu i predsjedniku CSU-a Markusu Soderu. Tim putem će ih upitati o razlozima podrške rezoluciji Bundestaga. Jovanović smatra da se tom rezolucijom ruši Dejtonski mirovni sporazum i princip "legitimnog predstavljanja".

"Činjenica je da u Njemačkoj živi više od 450.000 Hrvata. Oni su najvećim dijelom iz BiH i dosad su uvijek na izborima podržavali i većinom glasali za koaliciju CDU-CSU. Sada je uveliko pitanje hoće li to činiti i ubuduće", rekao je Jovanović.

Dugogodišnji povjerenik i počasni predsjednik Hrvatske čiste stranke prava sa sjedištem u Kolnu rekao je da će dobro razmisliti hoće li više ikad dati svoj glas CDU-u.

"Kada je u pitanju interes mog hrvatskog naroda, spreman sam kao emigrant glasati i za SPD, samo ako će to pomoći položaju Hrvata u BiH", rekao je Jakeljić, koji je dodao da ne može shvatiti polituku Bundestaga koja usvaja rezoluciju.

Dodao je da ipak treba pričekati i vidjeti o čemu se radi te da njemačka vlada nije obavezna postupati po toj, za njega "zlonamjerno koncipiranoj politici", koja "ugrubo određuje pravac njemačke politike u postupanju prema BiH".

Iako rezolucija nema obavezujući karakter ona bi mogla odrediti budući smjer i karakter politike Vlade Njemačke prema Bosni i Hercegovini.

Podsjećamo, u rezoluciji su Dragan Čović i Milorad Dodik okarakterisani rušitenjima BIH, a Hrvatskoj je jasno poručeno da je potrebno da se distancira od takve politike.

"Teško je reći, a još teže shvatit zašto je frankcija CDU-CSU podržala rezoluciju Bundestaga o BiH, znajući kako ta rezolucija naročito nije u interesu Hrvata u BiH, a nije ni u skladu s politike njima sestrinske stranke, vladajućeg HDZ-a u Hrvatskoj", piše Stipe Puđa, novinar Večernjeg lista koji živi u Frankfurtu.

On smatra da je jedan od razloga takvog glasnja demokršćana jačanje pozicije visokog predstavnika Christiana Schmidta koji je i član CSU-a.

Puđa promjenu politike CDU-a pripisuje CDU-u Hessen, odnosno Michaelu Brandu zastupniku CDU-a rodom iz Fulde, koji je kasnih 90-tih studirao u Sarajevu.

"Također je pravo čudo kako lokalni HDZ Frankfurta i Koordinacija HDZ-a Hessena, kao ni HDZ iz Hrvatske ili hrvatska diplomatija nisu uspjeli, ili nisu ni pokušavali, izblobirati da barem klubovi CDU-a i CSU-a u Bundestagu budu protiv te rezolucije. Isto se odnosi i na ostale hrvatske političke stranke koje nisu lobirale kod svojih stranačkih prijatelja u Njemačkoj", zaključuje novinar Večernjeg lista.