Teško oštećen u borbama s ruskim snagama prije skoro dvije godine, Trostjanec je jedan od šest gradova koji se obnavljaju državnim sredstvima u okviru pilot programa za razvoj vještina i iskustva potrebnih za daleko širu rekonstrukciju kasnije.
Gradonačelnik Jurij Bova rekao je da vrijeme ističe da se gradovima "udahne život" ili rizikuje gubitak miliona Ukrajinaca.
"Borimo se za svaku osobu koja bi se trebala vratiti, za svako dijete koje treba da se vrati i gradi svoju budućnost ovdje", rekao je Reutersu u gradu koji se nalazi svega 30 km od Rusije.
"Šetati okolo i vidjeti ovo svaki dan, to će moralno traumatizirati osobu", rekao je Bova o razrušenom gradu na sjeveroistoku zemlje i dodao da je potrebno obnoviti sve - od kafića, biblioteka, fabrika, škola do bolnica.
Zvaničnici u Kijevu su također nagovijestili hitnost obnove Ukrajine, napora koji će zahtijevati stotine milijardi dolara i uključivati više nego brza rješenja na kritičnim lokacijama kao što su bolnice, elektrane i željeznice.
Rat, međutim, ne pokazuje znakove jenjavanja. U nedostatku novca, Ukrajina se brani od novih ruskih napada nakon što njena vlastita kontraofanziva nije donijela značajne dobitke. Moskva je takođe nastavila kampanju masovnih vazdušnih napada na naseljene centre daleko iza linije fronta.
Za Pavla Kuzmenka, gradonačelnika Oktirke, grada udaljenog samo 20 km niz put od Trostjaneca koji takođe nosi ožiljke teškog ruskog bombardovanja na početku rata, oživljavanje gradskih trgova je luksuz koji Ukrajina trenutno ne može da priušti.
Zvaničnici u Okhtyrki sporo su završili raščišćavanje ruševina na glavnom bulevaru koji je nekada bio gradska vijećnica i još nisu popravili uništenu robnu kuću preko puta. Većina škola je, međutim, popravljena sa novim prozorima, krovovima ili skloništima od bombi, velikim dijelom zahvaljujući međunarodnim donatorima.
Kuzmenko, koji je prošle godine javno kritikovao planove za Trostjanec i žalio se na nedostatak resursa, rekao je da bi fokus trebalo da bude samo na rekonstrukciji kuća i kritične infrastrukture. Sva druga raspoloživa sredstva treba da idu vojsci, smatra on.
"Ima mnogo toga za obnovu", rekao je Kuzmenko za Reuters. "Trgovi, i svi njihovi ukrasi, mogu se raditi nakon rata."
Stojeći u blizini ostataka gradske vijećnice, stanovnica Okhtyrka Antonina Dmytrychenko (65) rekla je da se slaže sa svojim gradonačelnikom:
"Prvo nam treba pobjeda, a zatim rekonstrukcija", rekla je ona.
Različiti pogledi u susjednim gradovima odražavaju širu debatu o ratnoj potrošnji koja se odvija širom Ukrajine. Najvidljivije je da rastući protestni pokret zahtijeva da se diskrecijski projekti, poput uređenja ulica i javnih prostora, odlože i da novac ode vojsci.
U znak napetosti, zvaničnici u regiji Odesa otkazali su više od devet miliona dolara tendera tokom posljednja tri mjeseca 2023. godine, rekavši da je potrošnja na stvari poput popravke puteva, renoviranja stadiona i softvera "neprihvatljiva" tokom rata.
Jedan od zvaničnika zaduženih za obnovu Ukrajine Mustafa Nayyem priznao je da bi oživljavanje teško oštećenih gradova kao što je Trostjanec zahtijevalo veliku administrativnu snagu.
"Država nikada ranije nije izvršila sveobuhvatnu rekonstrukciju naselja", rekao je za Reuters Nayyem, šef ukrajinske Agencije za obnovu i razvoj infrastrukture i dodao da nemaju takvo iskustvo.
Zato je Kijev odabrao šest projekata, svaki sa različitim izazovima, koji će se finansirati iz državnog fonda koji se sastoji uglavnom od zapljenjene ruske imovine. Cilj je bio potpuna transformacija tih mjesta u nešto bolje, rekao je premijer Denys Shmyhal prilikom predstavljanja programa u aprilu.
Potrebne vještine kreću se od često mukotrpnog rada na uspostavljanju pravnog vlasništva nad imovinom koja seže generacijama unazad do ponovnog planiranja cijelih stambenih blokova ili novih energetskih mreža.
Do sada je iz fonda za rekonstrukciju izdvojeno više od 1,6 milijardi dolara, rekao je premijer Šmihal u oktobru. Pilot projekti su prošle godine dobili oko 86 miliona dolara, iako budžet za 2024. još nije utvrđen, rekao je portparol agencije za rekonstrukciju.
Sve u svemu, Svjetska banka je procijenila da će obnova Ukrajine koštati više od 400 milijardi dolara u narednoj deceniji, a zapadni kreditori su signalizirali da su spremni da obezbijede najveći dio finansiranja.