Katastrofa u najavi
40

IDF izdao naredbu za evakuaciju "libanskog Rima": Hoće li UNESCO-va baština biti razorena?

B. H.
Foto: X.com
Foto: X.com
Izraelske odbrambene snage (IDF) izdale su neuobičajenu naredbu za hitnu evakuaciju grada Baalbeka, koji se nalazi u dolini Bekaa u Libanu, upozoravajući stanovnike da će “uskoro snažno djelovati protiv infrastrukture Hezbollaha” u toj oblasti.

Stanovnici ovog drevnog grada, njih oko 214.600 prema posljednjem popisu iz 2018-2019. godine, suočavaju se s ozbiljnom prijetnjom od uništenja svojih domova, ali i kulturno-historijske baštine od neprocjenjive vrijednosti.

Baalbek, s bogatom historijom dugom 3.000 godina, nosi status UNESCO-ve Svjetske baštine i poznat je kao "najveličanstveniji grad hramova na svijetu". Smješten u dolini Bekaa, ovaj grad predstavlja jedinstveni spoj istočnjačke i zapadnjačke kulture te nosi u sebi tragove mnogih civilizacija – od Feničana i Rimljana, do Bizantinaca, Ayyubida i Osmanlija.

Baalbek je stoljećima bio važna trgovinska raskrsnica između Istoka i Zapada i smatra se jednim od najznačajnijih religijskih centara antičkog svijeta.

Od početka intenzivnih napada na Liban, koji su započeli 23. septembra, Baalbek je već nekoliko puta bio meta izraelskih zračnih udara.

Glavna cesta koja povezuje Zahle i Baalbek te brojni objekti oko drevnog grada pretrpjeli su znatna razaranja uslijed bombardovanja, koja dodatno prijete očuvanju ovog drevnog arheološkog nalazišta.

Eksplozije koje su pratile ove napade izazvale su ozbiljna oštećenja brojnih istorijskih objekata, uključujući i Duris kupolu, koju su koristili Turkmeni u obližnjem selu Duris.

Ova građevina iz perioda Ayyubida, koja je djelimično izgrađena korištenjem rimskih materijala, pretrpjela je znatna oštećenja: stupovi su se poljuljali, a kamenje na kupoli počelo je otpadati.

Libanske vlasti izrazile su duboku zabrinutost zbog oštećenja historijskih lokaliteta u ovim napadima. Ministar kulture Libana, Mohammad Mortada, izjavio je: "Nismo tražili nikakva uvjeravanja od Izraela da će se suzdržati od bombardovanja tvrđave Baalbek i drugih arheoloških lokacija, jer ne vjerujemo u bilo kakva njihova obećanja".

Mortada je naglasio da napadi mogu nanijeti ozbiljnu štetu arheološkim mjestima te pozvao UNESCO da hitno reaguje kako bi zaštitio ova nezamjenjiva kulturna dobra.

Pored Baalbeka, i antički grad Tir na jugu Libana, takođe pod UNESCO-vom zaštitom, nalazi se pod prijetnjom izraelskih vojnih operacija. Liban je već uputio apel ambasadoru UNESCO-a Mustafi Adibu, tražeći hitne mjere za očuvanje ovih područja, koja imaju izuzetan značaj za kulturno naslijeđe čovječanstva.

Da li će historijsko naslijeđe preživjeti sukob?

Baalbek je jedinstveno mjesto koje svjedoči o sintezi mediteranske feničke kulture i rimskih religijskih vjerovanja, s imenom izvedenim iz “Baal,” moćnog božanstva u feničkoj mitologiji. Od 1984. godine pod zaštitom UNESCO-a, ovaj grad se smatra "najvećim," "najstarijim" i "najmisterioznijim" gradom hramova u svijetu.

Sa rastućom eskalacijom napada, pitanje ostaje: hoće li Baalbek, Libanski Rim, preživjeti još jedno razdoblje sukoba? Međunarodne organizacije, uključujući UNESCO, suočene su s izazovom da zaštite ne samo kulturnu baštinu, već i živote civila koji se trenutno nalaze u zoni sukoba.

Razaranje Baalbeka predstavljalo bi nenadoknadiv gubitak za svjetsku kulturu, kao i tragičan ishod za stanovnike koji žive u sjeni ove drevne baštine.