Podnožje Himalaja
24

Indija i Kina: Sporadičan sukob nuklearnih sila koji (ne) bi trebao eskalirati

R. D.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Sukob Indije i Kine u dolini Galwan u pograničnom području Ladakh posljednjih dana glavna je vijest svjetskih medija. Iako se situacija primirila, prvi sukob ove dvije nuklearne sile nakon 1962. godine zabrinuo je globalnu javnost.
Ešref Kenan Rašidagić, profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, za Klix.ba kaže kako kao direktan povod za izbijanje sukoba promatrači navode nastojanje Indije da nadoknadi višegodišnje zaostajanje u izgradnji vojne infrastrukture duž Linije kontrole u rejonu sukoba, na što zvanični Peking ne gleda blagonaklono.

"Međutim, glavni razlog vjerovatno leži u nastojanju New Delhija da makar donekle parira agresivnom ponašanju kineske strane koja nastoji dominirati u tom dijelu svijeta. Prvenstveno se to odnosi na uspostavljanje dominacije nad Južnim kineskim morem, ali i savezništvo s regionalnim suparnikom Indije Pakistanom, čime se Kina nastoji pozicionirati kao strategijski igrač na prostoru Indijskog okeana koji Indija smatra zonom koja joj prirodno pripada", kazao je on.

Pitanje koje se postavlja je, znajući da su Indija i Kina nuklearne sile, do kojeg nivoa bi ovaj sukob mogao "narasti" te koliki je potencijalni problem po globalnu signurnost.

"Upravo činjenica da se radi o dvije nuklearne sile sprečava da ovaj sukob preraste u rat koji bi mogao predstavljati problem za globalnu sigurnost. Umjesto toga, za očekivati je da će obje strane uložiti napore da se ovi incidenti ne razbuktaju do nivoa kada ih neće biti moguće kontrolirati. Kina, naprimjer, u svojim medijima uopće nije objavila da je u redovima njenih vojnika bilo poginulih, što se tumači nastojanjem da se limitira moguća zapaljiva atmosfera u javnosti, koja bi onda ograničila opcije za deeskalaciju sukoba koje žele upotrijebiti vladajuće elite", smatra profesor Rašidagić.

Heterogena i demokratska narav indijskog medijskog prostora, dodaje, ne dopušta ovakvu opciju indijskoj vladi, međutim, i ona je u svojim prvim reakcijama primjetno nastojala umanjiti tenzije i spriječiti razbuktavanje antikineskog sentimenta u javnosti, što, recimo, redovno dopušta kada je riječ o sličnim incidentima koji uključuju njenog drugog regionalnog rivala Pakistan.