Šiitke milicije saglasne
67

Iračani nisu htjeli pomoći Assadu: "Taj čovjek je odsječen od realnosti, distancirao se od otpora"

Piše: B. H.
Šiitske milicije u Iraku (Foto: EPA-EFE)
Šiitske milicije u Iraku (Foto: EPA-EFE)
Snage iračkih šiita, uključujući glavne oružane frakcije povezane s Iranom, jednoglasno su odlučile da neće slati borce u Siriju kako bi branili Bashara al-Assada od napredovanja pobunjenika, rekli su zvaničnici i zapovjednici za Middle East Eye.

Prošle sedmice, sirijski pobunjenici predvođeni grupom Hay'at Tahrir al-Sham pokrenuli su ofanzivu na Assadove snage, zauzevši gradove Alep i Hamu za nekoliko dana. Jutros su preuzeli kontrolu i u glavnom gradu Damasku, a predsjednik Assad je napustio zemlju.

Napredovanje je izazvalo veliku zabrinutost kod iračkih lidera, koji smatraju da je sigurnost Iraka neraskidivo povezana sa sigurnošću Sirije. Bagdad strahuje od ponavljanja scenarija iz 2014. godine, kada su borci Islamske države prešli iz Sirije u sjeverni i zapadni Irak, ubijajući i raseljavajući desetine hiljada ljudi.

Iračkim snagama su bile potrebne četiri godine i podrška međunarodne koalicije predvođene SAD-om kako bi oslobodile brojne gradove i sela. Od kada je HTS pokrenuo ofanzivu, iračke sigurnosne, vojne i političke vlasti su u stanju visoke pripravnosti.

Desetine hiljada graničara, vojnika i pripadnika paravojnih snaga Hašd al-Šabija raspoređeni su duž sirijske granice kako bi pojačali kontrolu i spriječili infiltraciju, rekli su vojni izvori.

Odbijena pojačanja

Od početka sirijskog rata 2011. godine, Assad se oslanjao na članove saveza Otporne osovine, zemlje i grupe koje ga podržavaju, kako bi ostao na vlasti.

Paravojne snage podržane od Irana iz Iraka i libanski Hezbolah igrali su ključnu ulogu u potiskivanju pobunjenika, za koje su tvrdili da ugrožavaju važna šiitska sveta mjesta.

Nekoliko stotina iračkih boraca i dalje je raspoređeno u Siriji, uglavnom na krajnjem istoku, gdje su povremeno meta izraelskih zračnih napada. Sam Assad nije formalno zatražio od iračke vlade da pošalje vojna pojačanja.

Međutim, izrazio je želju za pomoći tokom sastanka s liderom Hašd al-Šabija Falihom al-Fajadom, koji je ove sedmice nenajavljeno posjetio Siriju i Tursku kao izaslanik iračkog premijera Muhameda al-Sudanija.

Dva visoka iračka zvaničnika upoznata s detaljima putovanja rekla su za MEE da je Fajad poslan u Damask i Ankaru, koja podržava sirijsku opoziciju, "u pokušaju da približi dvije strane".

Međutim, Fajadovo posredovanje nije dalo rezultate, jer je "Assad odbio napraviti bilo kakve ustupke", rekli su zvaničnici. Assadov zahtjev za vojnim pojačanjima bio je odbijen.

Dva dana kasnije, iračke šiitske oružane frakcije primile su zahtjev od iranskog oficira Revolucionarne garde zaduženog za Siriju da pošalju borce na sjever Sirije kako bi podržali Assadove trupe, rekli su komandanti iranskih paravojnih grupa za MEE.

Koordinaciono vijeće iračkog otpora, koje čine predstavnici sedam glavnih šiitskih oružanih frakcija, uključujući Kata'ib Hezbollah, Asa'ib Ahl al-Haq i Organizaciju Badr, sastalo se u Bagdadu i jednoglasno odbilo zahtjev.

"Ovo je zamka. Izraelci i njihovi saveznici pokušavaju nas uvući u Siriju kako bi nas tamo mogli napasti bez posljedica. Izraelci imaju račune za poravnati s nama, ali su pod pritiskom da nas ne napadaju u Iraku. Alternativa je Sirija nakon primirja u Libanu", dodao je.

Pod pritiskom

Od kada su iračke oružane grupe intenzivirale napade na Izrael u septembru kao odgovor na njegove ratove u Gazi i Libanu, Irak je pod velikim međunarodnim i regionalnim pritiskom. Izrael je nekoliko puta direktno zaprijetio da će napasti Irak.

Krajem prošlog mjeseca, iračka vlada primila je zvanično pismo od Izraela preko ambasadora zapadne zemlje, koje MEE nije imenovao iz sigurnosnih razloga.

U pismu su bile eksplicitne prijetnje o napadu na nekoliko ciljeva na iračkoj teritoriji "ako se napadi iz Iraka nastave", rekli su visoki zvaničnici upoznati s pismom za MEE.

Pismo nije uključivalo detalje o tome gdje ili koga bi Izrael napao, ali iračka vlada je identificirala 65 potencijalnih vojnih i civilnih ciljeva, uključujući zapovjednike oružanih frakcija, luke i aerodrome, rekli su zvaničnici.

Kao odgovor, Sudani se sastao s liderima Koordinacionog okvira, saveza šiitskih stranaka koje dominiraju vladom, kako bi im predstavio pismo i razmotrio opcije za izbjegavanje napada.

Lideri Koordinacionog okvira predložili su slanje predstavnika kako bi "informirali zapovjednike oružanih frakcija i objasnili rizike. Zapovjednici frakcija su nam odgovorili... i donesena je odluka da se nastavi pružati medijska, politička i humanitarna podrška Libanu i Gazi, dok se obustavljaju napadi Ova ista odluka proširena je na Siriju", rekao je jedan od lidera saveza za MEE.

Izdao otpor?

Sudani se i sam suočava s rastućim unutrašnjim pritiskom zbog istrage o navodima da su njegovi saradnici i savjetnici špijunirali visoke zvaničnike i političare te tražili mito.

Osiguranje da njegova zemlja izbjegne uvući se u regionalne sukobe moglo bi pomoći u smanjenju tog pritiska.

Izvor je potvrdio da su iračke šiitske snage "jednoglasno" odlučile da pomognu Assadu politički, diplomatski, obavještajno i humanitarnom pomoći, ali da neće poslati borbene trupe u Siriju.

Govoreći pred parlamentom u srijedu, Sudani je rekao poslanicima: "Nećemo donijeti ishitrenu odluku koja bi mogla utjecati na cijelu našu situaciju."

Nije jasno da li je odluka oružanih frakcija da se ne uključuju u borbe u Siriji taktička ili strateška, kao ni da li je konačna, iako su svi zapovjednici obavijestili svoje borce da ne putuju tamo.

Neki zvaničnici i zapovjednici frakcija rekli su za MEE da se od početka rata u Gazi Assad distancirao od Osovine otpora, "bacajući se u zagrljaj Rusima", dok su sumnje da su sirijski agenti pomogli Izraelu u ubistvu lidera Hezbolaha "bacile sjenu na odluku".

"Assad je arogantan i odvojen od stvarnosti. Nije napravio nikakve ustupke svom narodu proteklih godina i nije pokušao riješiti krizu.. Umjesto toga, pobunio se protiv Iranaca i bacio se u ruski zagrljaj. Zaslužuje kaznu", rekao je komandant oružane frakcije za MEE iz Sirije.

Međutim, nekoliko frakcija, posebno Kata'ib Hezbollah i Harakat Hezbollah al-Nujaba, već ima borce na terenu u Siriji, od kojih su neki učestvovali u evakuaciji stotina šiitskih porodica iz gradova Nubl i Zahra u blizini Alepa prije nego što su borci HTS-a zauzeli to područje prošle sedmice.

Druge iračke frakcije prisutne u Siriji prije odluke o izbjegavanju borbi premjestile su se u istočne oblasti kako bi bile "prva linija odbrane" prije iračke granice.

Grupa boraca Organizacije Badr stigla je u područje Sayyida Zeinab, važno šiitsko sveto mjesto južno od Damaska, kako bi dostavila pomoć i novac raseljenim porodicama.

"Naša pozicija se nije promijenila. Podržavamo Siriju... ali ne vidimo nikakav interes u sudjelovanju u ovim borbama trenutno. Nikakvi borci neće biti poslani iz Iraka u Siriju sada. Ovo je sigurno, ali ta odluka vrijedi do daljnjeg", rekao je zapovjednik iz Sirije.