Energetska politika
0

Iran izvozi plin uprkos manjku zaliha za svoje potrebe

D. Dž.
Iranska vlada suočava se s manjkom zaliha plina za ispunjavanje sopstvenih potreba usljed gašenja termoelektrana koje su činile osnovu energetske strukture zemlje.

Nestašica goriva primorala je iransku vladu da zatvori tri velike termoelektrane i uvede normiranje električne energije koje pogađa stambene i industrijske potrošače.

Vladina direktiva nalaže dnevno isključenje struje od najmanje dva do tri sata u brojnim regijama i provincijama. Administracija predsjednika Masouda Pezeshkiana pripisala je zatvaranje tri elektrane i to u Isfahanu, Araku i Karadžu.

Međutim, podaci Ministarstva energetike otkrivaju da je primarni uzrok nestašica svih vrsta goriva, uključujući mazut, dizel i prirodni gas.

Termoelektrane u Iranu čine 95 posto proizvodnje električne energije u zemlji i zahtijevaju dnevnu opskrbu od 280 miliona kubnih metara gasa ili ekvivalent od 225 miliona litara mazuta i dizela.

Nestašica za svoje potrebe

Iran je do prije dvije godine imao nestašicu gasa prvenstveno zimi, ali se sada suočava sa sve većim deficitom gasa u svim godišnjim dobima. U proljeće i ljeto ove godine, gas je činio 86 posto goriva koje se koristi u elektranama, što je smanjenje u odnosu na 94 posto u istom periodu prošle godine.

Iranski mazut sadrži 3,5 posto sumpora, što je sedam puta više od međunarodnog standarda za brodsko gorivo. Kvalitet i sadržaj sumpora dizela u Iranu također premašuju Euro 4 standarde.

Istraživački centar iranskog parlamenta izvještava da se Iran suočavao s dnevnom nestašicom gasa od 150 miliona kubnih metara tokom proljeća i ljeta, što bi moglo porasti na 300 miliona kubnih metara dnevno ove zime.

Iran ima druge najveće svjetske rezerve plina nakon Rusije i rangiran je kao četvrti najveći proizvođač. Međutim, nedostatak razvoja obnovljivih izvora energije, veliko rasipanje energije, posebno gasa, i niska efikasnost elektrana doveli su zemlju do gasnog deficita.

U međuvremenu, podaci BP-a pokazuju da, iako je godišnji rast proizvodnje gasa u Iranu premašio 5% u protekloj deceniji, on je usporio na 2% u posljednje tri godine. Iran je prošle godine proizveo oko 260 milijardi kubnih metara gasa, od čega je 12 milijardi kubnih metara izvezeno u Tursku i Irak.

Iranski izvoz gasa

Iran je prošle godine izvezao 12 milijardi kubnih metara gasa u Tursku i Irak, što je u skladu sa zvaničnim podacima iz Turske i Irana. Iako još uvijek nije dostupan izvještaj o ukupnom izvozu iranskog plina za tekuću godinu, zvanični podaci iz Turske pokazuju da je u prvih osam mjeseci ove godine iz Irana uvezla 4,2 milijarde kubnih metara gasa, što je povećanje od 10,5 posto u odnosu na isti period prošle godine.

U nacrtu budžeta za narednu godinu, iranska vlada je predvidjela izvoz gasa od 16 milijardi kubnih metara, u vrijednosti od 5,2 milijarde dolara. Ako bi Iran koristio ovu količinu plina u elektranama umjesto da ga izvozi, to bi smanjilo potrebu za 16 milijardi litara mazuta i dizela – što je ekvivalentno približno 8 milijardi dolara međunarodne tržišne vrijednosti.

Jednostavno rečeno, preusmjeravanje plina za izvoz u domaće elektrane moglo bi smanjiti zagađenje i uštedjeti Iranu dodatnih tri milijarde dolara.