Iran pogubio optuženog za napad u kojem je poginulo 25 osoba, Švedska izrazila protest
Živio je u egzilu u Švedskoj desetljeće kada su ga iranski agenti oteli u Turskoj 2020. godine. Švedski ministar vanjskih poslova Tobias Billstrom rekao je da je njegova vlada pozvala Iran da ne pogubi Chaaba.
"Smrtna kazna je nehumana i nepovratna kazna i Švedska, zajedno s ostatkom EU-a, osuđuje njezinu primjenu u svim okolnostima", rekao je.
Iransko pravosuđe optužilo je Chaaba da je predvodio Harakat al-Nidal, ili Arapski pokret borbe za oslobođenje Ahvaza, za koji Iran tvrdi da je teroristička skupina koja stoji iza napada na jugozapadu zemlje.
Pokrajina bogata naftom ima veliku arapsku manjinu koja se dugo žalila na marginalizaciju i diskriminaciju, što Teheran niječe.
U napadu 2018. na vojnu paradu u gradu Ahvazu naoružani napadači su otvorili vatru na trupe Revolucionarne garde, ubivši 25 ljudi, uključujući vojnike i civile koji su gledali paradu.
Chaab je navodno namamljen u Istanbul kako bi upoznao ženu prije nego što je otet i prokrijumčaren u Iran u operaciji za koju se tvrdi da ju je organizirao zloglasni iranski kriminalni boss sa sjedištem u Turskoj.
Iranski dužnosnici nisu dali detalje o tome kako je Chaab uhapšen. Nakon što je ušao u Iran, državna TV ga je prikazala kao da priznaje umiješanost u napad 2018.
Tužitelji su rekli da je Chaab bio uključen u napade od 2005. "pod zaštitom dviju špijunskih službi, uključujući Mossad i Sapo", a to su špijunske agencije Izraela i Švedske.
Tvrdili su da su drugi čelnici grupe bili smješteni u Danskoj, Nizozemskoj i Švedskoj, a skupina je dobivala finansijsku i logističku potporu iz Saudijske Arabije.
Ranije ove godine regionalni rivali Iran i Saudijska Arabija složili su se obnoviti diplomatske odnose, sedam godina nakon što su ih prekinuli u žestokom sporu.
Iran je posljednjih godina uhitio desetine Iranaca s dvojnim državljanstvom ili stalnim boravkom u inozemstvu, uglavnom zbog optužbi za špijunažu i nacionalnu sigurnost.
Njegovo pravosuđe kaže da su ove godine još dvije osobe s dvojnim državljanstvom osuđene na smrt ili pogubljene zbog sigurnosnih optužbi.
Iran je u siječnju pogubio Britanca Iranca Alirezu Akbarija (61) nakon što je osuđen za špijunažu za Veliku Britaniju, što je on negirao.
U audio poruci za BBC Persian rekao je da je bio mučen i prisiljen da pred kamerom prizna zločine koje nije počinio. Britanski premijer Rishi Sunak rekao je da je njegovo pogubljenje "bezosjećajan i kukavički čin koji je izveo barbarski režim".
U aprilu je iranski Vrhovni sud potvrdio smrtnu kaznu za njemačko-iranskog Jamshida Sharmahda (67) zbog navodne umiješanosti u smrtonosni bombaški napad na džamiju 2008., što on poriče.
Grupa za ljudska prava Amnesty International rekla je da je njegovo suđenje bilo "užasno nepošteno" i da je bio mučen.