Iranci: Pomirenje sa Saudijskom Arabijom će dovesti do okončanja rata u Jemenu
Iran i Saudijska Arabija dogovorili su u petak ponovno uspostaviti diplomatske odnose i ponovno otvoriti svoje ambasade nakon sedam godina napetosti koje su dovele dvije regionalne sile na rub sukoba i potaknule napetosti diljem regije.
Ubrzo nakon što je eksplodirao 2014. godine, sukob u Jemenu pretvorio se u posrednički rat između Saudijske Arabije, koja je predvodila vojnu koaliciju koja podržava međunarodno priznatu vladu Jemena, i Irana, koji je pomagao Huti pobunjenike u zemlji.
Zapadne vlade i stručnjaci UN-a već dugo optužuju Iran za opskrbu oružjem Hutija. Zapadne vojske više su puta presrele brodove za Jemen koji su prevozili iransko oružje u Crvenom moru. Teheran je odbacio optužbe o naoružavanju Hutija.
Kina je posredovala u velikom diplomatskom pomirenju između Teherana i Rijada, za koji se vjeruje da smanjuje vjerojatnost oružanog sukoba između regionalnih rivala, kako direktno, tako i posredničkim sukobima.
Citirajući saopćenje iranske misije pri UN-u, novinska agencija IRNA je napisala da će sporazum sa Saudijskom Arabijom ubrzati napore da se obnovi istekli sporazum o prekidu vatre, "pomoći u pokretanju nacionalnog dijaloga i formiranju inkluzivne nacionalne vlade u Jemenu".
Mjesečni prekid vatre, najduži u jemenskom sukobu, istekao je u oktobru. Obje su se strane, međutim, suzdržale od poduzimanja ozbiljnih eskalacijskih akcija koje bi mogle izazvati rasplamsavanje borbi, jer su u toku pregovori između Hutija i Saudijske Arabije o obnavljanju sporazuma.
Hutiji su pozdravili dogovor, istovremeno napadajući SAD i Izrael, najveće neprijatelje Irana.
"Regija treba povratak normalnih odnosa između svojih zemalja, kroz koje islamsko društvo može povratiti izgubljenu sigurnost kao rezultat stranih intervencija, predvođenih cionistima i Amerikancima", rekao je Mohamed Abdulsalam, glasnogovornik pobunjenika i glavni pregovarač.
Jemenska vlada koju podržava Saudijska Arabija izdala je pažljivo osmišljenu izjavu o sporazumu, izražavajući određeni optimizam i upozorenja.
"Stav jemenske vlade ovisi o djelima i praksi, a ne o riječima i tvrdnjama", rečeno je, dodajući da će nastaviti oprezno "sve dok se ne uoči istinska promjena u (iranskom) ponašanju".
Abdel-Bari Taher, jemenski politički komentator nazvao je dogovor Saudijske Arabije i Irana "prvim pozitivnim korakom". Pozvao je i Teheran i Rijad da dodatno vrše pritisak na svoje saveznike u Jemenu da okončaju sukob i smanje napetosti drugdje u regiji.
"Trebali bi izvršiti pritisak na svoje saveznike da se pozitivno angažiraju u naporima UN-a da ponovno pokrenu političke pregovore između Jemenaca. Jemen je vruća i osjetljiva tačka u regionalnom rivalstvu. Ako se riješi, to bi smanjilo napetosti u drugim područjima u regiji", kazao je Taher.