Više od 2.000 optuženih
12

Iranski sud izrekao prvu smrtnu kaznu za učesnika protesta

D. B.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Iranski sud je izrekao prvu smrtnu kaznu za jednu osobu uhapšenu zbog učešća u protestima koji su zahvatili zemlju, javljaju državni mediji, a prenosi BBC.

Revolucionarni sud u Teheranu je naveo da je neimenovana optužena osoba zapalila objekt vlade te da je proglašena krivom za "neprijateljstvo protiv Boga".

Drugi sud je osudio pet osoba na zatvorske kazne u trajanju od pet do deset godina, a optužbe se odnose na nacionalnu sigurnost i javni red.

Grupa za ljudska prava pod nazivom Iran Human Rights s bazom u Norveškoj je saopćila da bi iranske vlasti mogle izvršiti "ishitrena pogubljenja".

Najmanje 20 osoba se suočavaju s optužbama koje se kažnjavaju smrću, navela je pomenuta grupa. Direktor grupe Mahmood Amiry-Moghaddam je pozvao međunarodnu zajednicu da poduzme mjere i "snažno upozori Iran na posljedice pogubljenja demonstranata".

Protesti protiv iranskih vjerskih vođa izbili su prije dva mjeseca nakon što je u pritvoru preminula djevojka koju je uhapsila policija za moral zbog navodnog kršenja strogih pravila o hidžabu. Protesti su se potom proširili na 140 mjesta i gradova te su postali jedan od najvećih izazova za Iran u proteklom desetljeću.

Najmanje 326 demonstranata, uključujući 43 djece i 25 žena, ubijeno je u nasilnim aktivnostima sigurnosnih snaga, tvrdi grupa Iran Human Rights.

Novinska agencija HRANA (Human Rights Activists News Agency) navodi da broj žrtava zapravo iznosi 339 te da je pritvoreno oko 15.300 osoba. Također, poginulo je 39 pripadnika sigurnosnih snaga.

Iranske vođe tvrde da su proteste pokrenuli strani neprijatelji zemlje.

Šef pravosuđa Gholamhossein Mohseni Ejei je prošle sedmice izjavio da "ključne počinioce" treba identificirati što je prije moguće te im izreći kazne koje bi imale odvraćajući učinak na druge.

On je upozorio da bi "izgrednici" mogli biti optuženi za "moharebeh" (neprijateljstvo prema Bogu), "efsad fil-arz" (korupciju na Zemlji) i "baghy" (oružanu pobunu), a sve to se može kažnjavati smrtnom kaznom u iranskom pravnom sistemu zasnovanom na šerijatu.

On je dodao da oni koji posjeduju i koriste oružje ili vatreno oružje, narušavaju nacionalnu sigurnost ili nekoga ubiju, mogu dobiti "qisas" koja predstavlja "odmazdu u naturi", odnosno "oko za oko".

Više od 2.000 osoba je već optuženo zbog učešća u protestima.