Istraživanje u Brazilu potvrdilo da je kineska vakcina protiv korone efikasna 50,4 posto
Ti podaci ukazuju na to da je vakcina manje efikasna nego što se prethodno predstavljalo i to jedva više od 50 posto koliko je potrebno da je regulator odobri.
Kineska vakcina je inače jedna od dvije koje je vlada Brazila odabrala, a ova zemlja zapravo spada među one koje su najviše pogođene koronavirusom.
Biofarmaceutska kompanija Sinovac sa sjedištem u Pekingu razvila je CoronaVac inaktiviranu vakcinu protiv korone. Djeluje tako što koristi mrtve virusne ćelije kako bi imunološki sistem izložila virusu bez rizika od ozbiljnih zdravstvenih reakcija.
Nekoliko zemalja, uključujući Indoneziju, Tursku i Singapur su naručile ovu vakcinu.
Prošle sedmice istraživači s Instituta Butantan, koji je provodio ispitivanja u Brazilu, objavili su da je vakcina imala 78 posto efikasnosti u odnosu na "blage do teških" slučajeva oboljenja COVID-19.
Međutim, u utorak su otkrili da računica za ovaj postotak nije uključivala podatke iz grupe "vrlo blagih slučajeva" koji nisu trebali bolničko liječenje, ali su primili vakcinu.
Tako su istraživači naveli da uključivanjem ovih podataka stopa efikasnosti vakcine sada iznosi 50,4 posto.
Međutim, naglasili su da je vakcina 78 posto efikasna u prevenciji blažih slučajeva kojima je bilo potrebno liječenje i 100 posto efikasna u sprečavanju umjerenih do ozbiljnih slučajeva zaraze.
Istraživanja nad ovom vakcinom su imala različite rezultate u također različitim zemljama.
Tako su turski istraživači prošlog mjeseca kazali da je vakcina kompanije Sinovac efikasna 91,25 posto, dok je Indonezija, koja je počela program masovne vakcinacije, kazala da je efikasna 65,3 posto.
To je izazvalo zabrinutost i kritike zbog čega ispitivanja kineskih vakcina nisu predmet iste provjere i transparentnosti kao i one koje su razvile zapadne zemlje.
Vakcina kompanije Sinovac i ona koju su razvili Univerzitet Oxford i AstraZeneca imaju zahtjeve za odobrenje regulatora za upotrebu u Brazilu, piše BBC.