Italija s nestrpljenjem čeka rezultate referenduma: Ustavne reforme ili kraj Renzijeve ere
Birališta su otvorena u sedam sati ujutro, a zatvaraju se u 23 sata, a pravo odlučivanja ima više od 46 miliona Talijana. Prve izlazne ankete očekuju se pri zatvaranju birališta, a prvi rezultati u noći na ponedjeljak.
I Evropska unija s nestrpljenjem isčekuje rezultate italijanskog referenduma, koji bi mogao biti najveća prijetnja EU nakon Brexita.
Ukoliko Renzi ne dobije podršku građana obećao je podnijeti ostavku.
Desničari, ali i populisti, Pokret pet zvijezda (M5S) pozivali su građane da na referendumu zaokruže NE, jer bi u suprotnom, ustavnim reformama prevelika moć bila koncentrisana u rukama jednog čovjeka.
Zanimljivo je da su svjetski lideri, poput Baracka Obame ili Angele Merkel pozvali Talijane da podrže reforme koje je predložio Renzi.
Ustavna reforma predviđa najdalekosežniji institucionalni preustroj otkako je prije 70 godina Italija postala republika.
Reforma bi vladi olakšala donošenje zakona, posebno u kombinaciji s novim izbornim zakonom, usvojenim prošle godine, koji pobjedniku idućih izbora, koji se očekuju 2018. godine, omogućuje sigurnu parlamentarnu većinu.
Ključni element reforme je to što ukida obavezu da sve zakone moraju odobriti oba doma parlamenta. Zastupnički dom odlučivao bi ubuduće o većini pitanja, uključujući glasanja o povjerenju vladi i državnom budžetu.
Senat se smanjuje s 315 na 100 mjesta, a članove više ne bi birali građani. Petoricu bi imenovao predsjednik republike, a 95 bi se biralo među regionalnim vijećnicima i gradonačelnicima. Senatori bi zadržali pravo veta nad ustavnim pitanjima, pitanjima koja se tiču lokalnih vlasti i ključnim odlukama Evropske unije.
Ankete koje su provedene prije 15 dana ukazivale su da bi rezultati referenduma mogli biti negativni po Renzija, što bi značilo i njegovu ostavku.