Klinička ispitivanja
14

Izrael do sada vakcinisao oko 600 djece, nisu zabilježene teže nuspojave

V. K.
Izrael uskoro kreće s vakcinacijom najmlađih stanovnika (Foto: EPA-EFE)
Izrael uskoro kreće s vakcinacijom najmlađih stanovnika (Foto: EPA-EFE)
Izraelski zvaničnici saopćili su kako je do sada nekoliko stotina djece u ovoj državi primilo prve doze Pfizerove vakcine kao dio ispitivanja efikasnosti i učinka vakcina protiv koronavirusa na najmlađu populaciju, prenosi britanski The Guardian.

Iako je Izrael do sada imunizirao više od pola odraslog stanovništva, zvaničnici su saopćili kako će se djeca i maloljetnici imunizirati tek nakon provedenih kliničkih ispitivanja.

U tu svrhu, do sada je u Izraelu vakcinisano oko 600 djece, a zvaničnici zaduženi za vakcinaciju saopćili su kako su rezultati nakon vakcinacije ohabrujući.

"Do sada smo vakcinisali oko 600 djece u Izraelu. Za sada, nismo zabilježili veće nuspojave što je uistinu ohrabrujući podatak", rekao je za Guardian Boaz Lev šef radne skupine za vakcinaciju stanovništva.

Izraelsko ministarstvo zdravstva, ranije je preporučilo vakcinaciju mlađih osoba u Izraelu, naročito onih koji bi, zbog određenih zdravstvenih problema, mogli imati znatno težu kliničku sliku uslijed infekcije koronavirusom.

Ipak, kako se naglašava, u kliničkim ispitivanjima, djeca koja boluju od cistične fibroze nisu bila dio ispitivanja u klinikama.

Nakon ispitivanja djelovanja vakcina na djeci od 12 do 16 godina, Izrael planira započeti još jedno istraživanje u kategoriji djece od 5 do 11 godina.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, ranije je izjavio kako očekuje početak vakcinacije najmlađih stanovnika Izraela već u aprilu ili maju ove godine.

"Do aprila planiramo vakcinisati odraslu populaciju u Izraelu. Nakon toga, radit ćemo na vakcinaciji djece. Pretpostavljam da će vakcine za ovaj uzrast biti odobrene u aprilu ili maju tako da ćemo odmah pristupiti vakcinaciji ove populacije", rekao je Netanyahu.

Naravno, procenat vakcinisane djece u Izraelu uveliko će ovisiti i o procentu roditelja koji će odobriti vakcinaciju.

Istraživanje koje je proveo Institut Rushinek pokazalo je da oko 41 posto Izraelaca planira dozvoliti vakcinaciju svoje djece. Anketa je također pokazala da 30 posto roditelja i dalje nije sigurno da li će dopustiti vakcinaciju, a 29 posto njih izjavilo je da ne planira izdati odobrenje za vakcinaciju svoje djece.

Iako je na početku pandemije koronavirusa utvrđeno kako djeca imaju mali rizik od razvoja komplikacija uslijed zaraze, novi sojevi koronavirusa, naročito britanski soj, doveli su do porasta infekcija kod djece i mladih osoba što je pokrenulo priču i o potrebi vakcinacije najmlađih stanovnika.