Izrael komada Siriju: Zauzeto preko 500 kvadratnih kilometara teritorije, kontrolišu i opskrbu vodom
Izraelske snage su u četvrtak zauzele branu Al-Mantara u južnoj Siriji, ključni izvor vode za guvernorat Quneitra. Aktivist Saeed Al-Muhammad izjavio je za The New Arab da je izraelska vojska zabranila kretanje civila u tom području bez dozvole i uspostavila nove vojne tačke, što izaziva strah od moguće krize.
Samo u posljednih 12 dana Izrael je zauzeo preko 54 kvadratna kilometra sirijske teritorije.
"Okupacija brane Al-Mantara je najopasniji događaj posljednjih dana", kazao je Al-Muhammad, naglašavajući njen značaj za sigurnost vode u regiji. Upozorio je da bi tenzije u Quneitri mogle eskalirati ukoliko UN ne interveniše kako bi natjerao Izrael da se povuče na granice iz 1974. godine.
Izrael sada zauzima šest glavnih izvora vode, uključujući brane Al-Mantara i Al-Wahda u Siriji, preuzimajući kontrolu nad 30 posto opskrbe vodom u Siriji i 40 posto u Jordanu.
Tokom posljednjih 25 dana, izraelske snage uspostavile su 12 vojnih tačaka u Quneitri, uključujući i one na planini Hermon, koja je vitalni izvor vode za Damask i jugozapadno zaleđe.
Pojačani zračni napadi i uništenje infrastrukture
Pored teritorijalnih zauzimanja, Izrael je intenzivirao zračne napade na sirijsku vojnu i civilnu infrastrukturu. U četvrtak su izraelski avioni bombardovali Naučnoistraživački centar i odbrambene laboratorije Al-Safira kod Aleppa, što je izazvalo snažne eksplozije.
Prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR), u posljednjih mjesec dana Izrael je izveo 498 zračnih napada, ciljajući vojne instalacije, aerodrome i istraživačke objekte širom Sirije.
Analitičari smatraju da Izrael koristi trenutnu slabost Sirije, koja je još uvijek u procesu obnove nakon više od decenije rata. Sirijska vojska i infrastruktura su teško pogođene, a zemlja se bori da osigura osnovnu stabilnost.
Pojačane izraelske akcije izazvale su pozive na međunarodnu intervenciju radi zaštite suvereniteta Sirije i sprečavanja humanitarne krize. Lokalni stanovnici u Quneitri izrazili su bijes zbog okupacije, dok aktivisti upozoravaju da bi nastavak ovakvih postupaka mogao dodatno destabilizirati regiju.
S obzirom na trenutnu situaciju, daljnja pasivnost međunarodne zajednice mogla bi pogoršati ionako teške uslove za sirijski narod.