Nije tako dogovoreno
1

Izrael krši sporazum i ne želi se povući sa pet strateških brda u Libanu, šta će reći Hezbolah?

Piše: F. H.
Mapa: Twitter
Mapa: Twitter
Izrael je rekao da će ostati na nekolicini položaja u južnom Libanonu jer je u utorak istekao rok za povlačenje izraelske vojske i Hezbolahovih snaga iz tog područja, što je izazvalo bojazan da bi stalna izraelska prisutnost mogla potkopati tamošnje krhko primirje.

Nakon što je prekidom vatre u novembru okončan najsmrtonosniji rat između dviju strana u desetljećima, i izraelska vojska i Hezbolah, trebali su libanskoj vojsci do kraja januara prepustiti kontrolu nad južnim Libanom.

Rok je na kraju produžen do 18. februara, nakon smrtonosnog nasilja na granici.

U ponedjeljak je Izrael objavio da će njegove snage ostati privremeno na pet "strateških" tačaka neposredno iznad granice na libanskom teritoriju dok libanska vojska u potpunosti ne provede svoj kraj sporazuma, prema glasnogovorniku Izraelskih odbrambenih snaga, potpukovniku Nadavu Shoshaniju. Odbio je reći koliko će dugo trupe tamo ostati.

Taj je potez pripremio teren za ono što bi moglo biti ponovni val nasilja, s hiljadama libanskih stanovnika koji se još uvijek ne mogu vratiti u okupirane gradove usred opetovanih upozorenja izraelske vojske.

Prema uvjetima primirja, Hezbolah se također mora povući iz južnog Libana, a očekuje se da će libanska vojska tamo biti raspoređena. Izraelski dužnosnici opetovano su optuživali Hezbolah da nije ispunio svoj dio pogodbe. Iako je odbor za praćenje pod vodstvom SAD-a pohvalio raspoređivanje libanske vojske, tijelo nije objavilo javne podatke o tome u kojoj je mjeri Hezbolah povukao svoje oružje i borce iz regije.

U govoru održanom u nedjelju, vođa Hezbolaha, Naim Qassem, oštro se usprotivio namjeri Izraela da ostane na jugu Libana - što su libanskoj vladi prenijeli američki dužnosnici posljednjih dana - ali nije obećao nastavak napada na Izrael.

Novi čelnici Libana nastojali su okupiti svoje arapske susjede i obratiti se Sjedinjenim Američkim Državama u pokušaju da izvrše pritisak na Izrael, ali smatraju se uglavnom nemoćnima, a stručnjaci kažu da Hezbolah, pogođen 14-mjesečnim ratom s Izraelom, također vjerovatno neće riskirati ponovno oživljavanje sukoba u kratkom roku.

Međutim, ostane li Izrael na neodređeno vrijeme unutar Libana, to bi dugoročno moglo ojačati Hezbolah, kažu regionalni stručnjaci.

"Ako Izrael ostane pri tih pet tačaka, to je apsolutno dar Hezbolahu. Omogućuje im da kažu da se okupacija ne može okončati diplomatijom, pa stoga Libanu i dalje treba oružani otpor", rekao je Paul Salem, potpredsjednik za međunarodni angažman Instituta za Bliski istok u Washingtonu.

Novi libanski predsjednik, Joseph Aoun, obećao je staviti svo oružje pod državnu kontrolu, što je izazov Hezbolahu, koji je dugo imao pretjeran utjecaj u zemlji. Nejasno je kako će Aoun uspjeti u tom nastojanju.