Uskoro odluka o mjerama
33

Izrael pred sudom: Traže odbacivanje tužbe za genocid jer smatraju da je neutemeljeno

B. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Izrael je u odbacio kao lažne i "grubo iskrivljene" optužbe Južne Afrike na najvišem sudu UN-a da je njegova vojna operacija u Gazi kampanja genocida protiv palestinskog stanovništva.
Tvrdeći da je djelovao kako bi se odbranio i borio se protiv Hamasa, a ne protiv palestinskog stanovništva, Izrael je pozvao Međunarodni sud pravde (ICJ) da odbaci slučaj kao neutemeljen i odbaci zahtjev Južne Afrike da zaustavi ofanzivu.

"Ovo nije genocid", rekao je advokat Izraela Malcolm Shaw.

"Užasna patnja civila, i izraelskih i palestinskih, prije svega je rezultat Hamasove strategije. Ako je bilo djela genocida, ona su počinjena protiv Izraela. Hamas traži genocid protiv Izraela rekao je sudu pravni savjetnik izraelskog ministarstva vanjskih poslova Tal Becker.

Južnoafrička Republika zatražila je u četvrtak od suda da uvede hitne mjere kojima se Izraelu nalaže da odmah zaustavi ofanzivu.

U optužbi se navodi da je izraelska zračna i kopnena ofanziva – koja je opustošila velik dio enklave i ubila gotovo 24.000 ljudi imala za cilj dovesti do "uništenja stanovništva" Gaze.

Izrael je odbacio optužbe rekavši da poštuje međunarodno pravo i da ima pravo braniti se.

"Kada topovi tutnje u Gazi, zakon nije tih", rekao je sudu zamjenik glavnog državnog tužioca Gilad Noam.

Konvencija o genocidu iz 1948., donesena nakon masovnog ubistva Jevreja u nacističkom holokaustu, definira genocid kao "djela počinjena s namjerom da se uništi, u cijelosti ili djelomično, nacionalna, etnička, rasna ili vjerska grupa".

Izrael, tvrdio je njegov odbrambeni tim, činio je sve što je mogao kako bi ublažio humanitarnu patnju u Gazi, uključujući napore da potakne Palestince na evakuaciju.

Očekuje se da će sud kasnije ovog mjeseca odlučiti o mogućim hitnim mjerama, ali tada neće donijeti presudu o optužbama za genocid. Ti bi postupci mogli trajati godinama. Odluke ICJ-a su konačne i protiv njih nema prava, ali ih sud nema načina provesti.

Izrael je ranije kazao da Južna Afrika djeluje kao glasnogovornik Hamasa. Južnoafrička Republika odbacila je tu optužbu.

Otkako su izraelske snage započele svoju ofanzivu, gotovo svi od 2,3 milijuna stanovnika Gaze barem su jednom protjerani iz svojih domova, što je dovelo do humanitarne katastrofe.

Južna Afrika nakon apartheida dugo je zagovarala borbu za palestinsku stvar, odnos koji je nastao kada je borbu Afričkog nacionalnog kongresa protiv vladavine bijele manjine podržala Palestinska oslobodilačka organizacija Yassera Arafata.