Izrael se sprema za mogući cunami nakon zemljotresa u Grčkoj: Nema tehnologije da predvidi scenarij
![Niz zemljotresa potresao Grčku (Foto: Mreža X) (Foto: EPA-EFE)](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250206180.jpg?v=2)
Cunamiji nisu nešto neobično u toj zemlji, a stručnjaci upozoravaju da bi se mogli ponoviti.
Here I map all the #earthquakes' epicenters that strike the South #Aegean Sea, in the area between #Santorini & #Amorgos islands in #Greece. Escalating #seismic activity concern locals, anticipating a possible severe event. #ArcGIS #Maps #JavaScript pic.twitter.com/e24MW2dWEQ
— Spiros Staridas (@StaridasGeo) February 6, 2025
Na ostrvima Santorini, hiljade malih zemljotresa zabilježenih posljednjih dana izazvalo je zabrinutost da bi veliki zemljotres mogao biti neizbježan koji bi potencijalno mogao izazvati cunami u Sredozemnom moru.
🌍 La creciente actividad sísmica en #Santorini genera temor entre turistas y residentes. En medio de una alerta por posible terremoto, cientos de personas abandonan la famosa isla griega
— El Financiero (@ElFinanciero_Mx) February 6, 2025
🎥 @dw_espanol pic.twitter.com/LgzcIBtSzm
Ovo je izazvalo zabrinutost među stanovnicima, zvaničnicima i naučnicima zbog potencijalne eskalacije seizmičke aktivnosti koja bi mogla poremetiti susjedne regije u istočnom Mediteranu.
Prema Evropsko-mediteranskom seizmološkom centru (EMSC), zemljotresi su se dešavali u razmaku od nekoliko minuta od utorka, a najveći je zabilježen u ponedjeljak.
Više od 11.000 stanovnika napustilo je Santorini, glavnu grčku turističku destinaciju, a otprilike 7.000 ih je otputovalo trajektom i 4.000 avionom od srijede.
U Turskoj je u proteklih 48 sati zabilježeno više od 100 zemljotresa, prema podacima Uprave za katastrofe i vanredne situacije (AFAD) u nedjelju.
Seizmolozi su izjavili da zemljotresi koji su u toku, koji se javljaju u klasterima slične jačine, ukazuju na obrazac koji obično prethodi velikom zemljotresu.
Sky News je izvijestio da bi niz potresa mogao biti ili predpotres koji bi doveo do većeg zemljotresa ili dio niza malih potresa koji bi mogli trajati sedmicama ili mjesecima.
"Ne postoji ozbiljna tehnologija ili pristup da se predvidi šta će se dogoditi od sada pa nadalje", rekao je Costas Papazachos, profesor primijenjene geofizike i seizmologije na Univerzitetu u Solunu za britansku novinsku kuću.
Historijski gledano, regija je doživjela razorne seizmičke događaje, uključujući masivni zemljotres jačine 7,7 koji se desio 1956. godine i izazvao cunami visok gotovo 30 metara te je došlo do razaranja širom Santorinija, Krita i drugih dijelova istočnog Mediterana.