Izrael u panici, Turska navodno želi preuzeti stratešku zračnu bazu koja je redovno bombardovana

Ankara i Damask pregovaraju o odbrambenom paktu od decembra, nakon svrgavanja Bashara al-Assada. Prema sporazumu, Turska bi osigurala zračnu zaštitu i vojnu zaštitu za novu sirijsku vladu, koja trenutno nema funkcionalnu vojsku.
Iako su turski dužnosnici prethodno umanjivali mogućnost vojne prisutnosti u Siriji, opisujući takve planove kao preuranjene, pregovori su tiho nastavljeni.
Dok Izrael vidi tursku vojnu prisutnost u Siriji kao potencijalnu prijetnju, Ankara ima za cilj stabilizirati zemlju jačanjem svojih vojnih sposobnosti i popunjavanjem vakuuma moći koji je ostavilo povlačenje Rusije i Irana.
Turska također namjerava intenzivirati svoju borbu protiv skupine Islamska država (IS), što je ključni uvjet za Sjedinjene Američke Države da razmotre povlačenje iz regije.
Izvor upoznat s tim rekao je za MEE da je Turska počela preuzimati kontrolu nad zračnom bazom T4, koja se nalazi u blizini Palmire u centralnoj Siriji.
"Sustav protuzračne odbrane tipa Hisar bit će raspoređen na T4 kako bi osigurao zračnu zaštitu baze. Kad sistem bude uspostavljen, baza će biti rekonstruirana i proširena potrebnim objektima. Ankara također planira rasporediti nadzorne i naoružane bespilotne letjelice, uključujući one s proširenim udarnim sposobnostima", rekao je izvor.
Izvor je dodao da će baza pomoći Turskoj da uspostavi zračnu kontrolu u cijeloj regiji i podržati njene napore u borbi protiv IS-a, koji još uvijek ima ćelije koje djeluju u sirijskoj pustinji.
Ankara na kraju namjerava uspostaviti slojeviti sisteme protuzračne odbrane u bazi i oko nje, koji bi imao sposobnosti zračne odbrane kratkog, srednjeg i dugog dometa protiv raznih prijetnji, od mlaznih aviona do bespilotnih letjelica i projektila.
Drugi izvor primijetio je da bi prisutnost turskih protuzračnih odbrambenih sistema i dronova vjerovatno odvratila Izrael od pokretanja zračnih napada u tom području.
Izrael je redovno gađao sirijske vojne objekte otkako je Assadova vlada pala u decembru, s nedavnim porastom operacija oko T4. Prošle su sedmice izraelske zračne snage napale T4 i zračnu bazu Palmyra, gađajući piste i strateška sredstva.
Izraelski sigurnosni izvor rekao je medijima u ponedjeljak da bi bilo kakva turska zračna baza u Siriji potkopala slobodu djelovanja Izraela.
"Ovo je potencijalna prijetnja kojoj se suprotstavljamo", rekao je izvor.
Pad Assadove vlade i pojava Turske kao dominantne sile u Siriji dodatno su uznemirili Izrael, koji Ankaru sada vidi kao potencijalno veću prijetnju u regiji od Irana.
"Nedavno smo ciljali vojnu bazu T4 kako bismo poslali poruku: nećemo dopustiti nikakvu prijetnju našoj operativnoj slobodi u zraku", rekao je izraelski sigurnosni izvor za Jerusalem Post.
Prvi izvor MEE također je otkrio da Ankara razmatra privremeno raspoređivanje sistema protuzračne odbrane S-400 na T4 ili Palmiru kako bi osigurala zračni prostor tokom napora obnove. Međutim, konačna odluka nije donesena i Rusija bi trebala dati svoje odobrenje.
U međuvremenu, Ankara i Washington razgovarali su o ukidanju sankcija nametnutih Turskoj zbog kupovine sistema S-400 ruske proizvodnje, što je dovelo do uklanjanja Turske iz programa borbenih aviona F-35 2019. godine.