Izraelski eksperti zabrinuti nakon presude o izraelskoj okupaciji Palestine: Biti će posljedica
Mišljenje, u kojem se izraelska okupacija Jerusalema i Zapadne obale proglašava nezakonitom, potaknulo je zabrinutost o mogućim utjecajima na sigurnosnu saradnju i izvoz oružja u Izrael.
Prema izraelskim pravnim stručnjacima s kojima se u subotu konzultirao izraelski dnevnik Haaretz, savjetodavno mišljenje ICJ-a moglo bi utjecati na međunarodne odnose i trgovinu, posebno u kontekstu sigurnosne saradnje okupacije i trgovine oružjem.
Tamar Megiddo, stručnjakinja za međunarodno pravo s Hebrejskog univerziteta u Jerusalemu, istaknula je da je sud presudio protiv priznavanja statusa quo na okupiranim palestinskim teritorijima i naglasila odgovornost Opće skupštine UN-a i Vijeća sigurnosti da pronađu načine za okončanje izraelska prisutnost na ovim prostorima.
Megiddo je objasnila da bi zemlje koje su obavezne ne pomagati u održavanju statusa quo mogle predstavljati izazov za sigurnosnu suradnju izraelske okupacije.
"Odluka suda postavlja značajnu dužnost nacijama i Ujedinjenim narodima da ne podržavaju ili održavaju postojeće uvjete na okupiranim područjima", rekla je.
Shelly Aviv Yeini, stručnjakinja za međunarodno pravo sa Univerzitetu u Haifi, istaknula je šire implikacije na trgovinu oružjem okupacije.
"Savjetodavno mišljenje će vjerovatno utjecati na izraelsku trgovinu oružjem", istaknula je, referirajući se na međunarodne sporazume i zakone koji zabranjuju trgovinu oružjem sa stranama koje krše ljudska prava.
Yeini je dodala da se Izrael već suočava s ograničenjima raznih zemalja u vezi s trgovinom oružjem, a očekuje se da će novo mišljenje dovesti do daljnjih ograničenja.
U presudi ICJ-a navedeno je da je okupacija Jerusalema i Zapadne obale rezultirala politikom nasilja, koja krši međunarodno pravo.
Sud je naglasio da okupacija palestinskih teritorija koja je započela 1967. predstavlja de facto aneksiju, a aktivnosti okupacije naseljavanja krše međunarodne propise.
Izvještaj dalje pojašnjava da palestinski narod, priznat prema sporazumu iz Osla između Izraela i Palestinske oslobodilačke organizacije, ima pravo na samoodređenje.
Prema šefu ICJ-a Nawafu Salamu, savjetodavno mišljenje suda temelji se na premisi da su palestinski teritoriji okupirane zemlje, a okupirane palestinske teritorije u Gazi, Zapadnoj obali i Jerusalemu predstavljaju susjedne i suverene zemlje koje se moraju poštivati.
ICJ je također smatrao da je Izrael"vršio svoju vlast kao okupacijska sila, suprotno međunarodnom pravu, potvrđujući da produljena okupacija palestinskih teritorija ne mijenja njihov pravni status.
Što se tiče trenutnog rata protiv palestinskog Pojasa Gaze, predsjednik ICJ-a je naznačio da trenutno savjetodavno mišljenje ne uključuje rat koji je izbio u Gazi u oktobru 2023.
Salam je potvrdio da sud Gazu smatra dijelom teritorija koje je Izrael okupirao 1967., napominjući da je Izrael zadržao svoju vlast nad Pojasom, posebno nadzirući njegove zračne, morske i kopnene granice.
U tom kontekstu, Salam je izjavio da ICJ vidi da Izrael tretira istočni Jerisalem kao dio svog teritorija i da je Izrael ondje primjenjivao svoje zakone nakon 1967., ističući da je izraelska okupacija dužna prekinuti svoju prisutnost u okupiranoj Palestini što je prije moguće.
Predsjednik ICJ-a raspravljao je o širenju naselja na Zapadnoj obali, objašnjavajući da je premještanje izraelskih doseljenika na Zapadnu obalu ili u istočni Jerusalem u suprotnosti s člankom 49. Ženevske konvencije te da je izraelsko oduzimanje palestinskih zemalja i njihovo dodjeljivanje doseljenicima nije privremeno niti je u skladu sa Ženevskom konvencijom.