Izraelski vojnici: Gazu smo pretvorili u zonu ubijanja, pucamo na žene, djecu, sve
Najveće susjedno područje koje izraelska vojska kontrolira je oko granice s Gazom, gdje je vojska sravnila palestinske domove, poljoprivredna zemljišta i infrastrukturu do granice nenastanjivosti.
Izrael je svoj čvršći stisak prikazao kao privremenu potrebu da izvrši pritisak na Hamas da oslobodi preostale taoce otete tokom napada 7. oktobra 2023. koji je započeo rat.
Ipak, zemlja koju Izrael drži, a koja uključuje koridor koji dijeli sjever teritorije od juga, mogla bi se koristiti za dugoročnu kontrolu, kažu grupe za ljudska prava i stručnjaci za Gazu.
Premijer Benjamin Netanyahu rekao je prošle sedmice da će Izrael, čak i nakon što Hamas bude poražen, zadržati sigurnosnu kontrolu u Gazi i natjerati Palestince da odu.
Rušenje u blizini izraelske granice i sistematsko širenje tampon zone traje od početka rata prije 18 mjeseci, izjavilo je pet izraelskih vojnika za The Associated Press.
"Uništili su sve što su mogli, pucali su na sve... (Palestinci) neće imati na šta da se vrate, neće se vratiti, nikada", rekao je vojnik raspoređen s tenkovskim odredom koji je čuvao timove za rušenje. On i još četiri vojnika razgovarali su za AP pod uslovom da ostanu anonimni zbog straha od odmazde.

Kada je Izrael nastavio rat prošlog mjeseca, udvostručio je veličinu tampon zone, potisnuvši je čak 3 kilometra u Gazu na nekim mjestima, prema karti koju je izdala vojska.
"Tampon zona i koridor Netzarim čine najmanje 50 posto Pojasa", rekao je Yaakov Garb, profesor ekoloških studija na Univerzitetu Ben Gurion, koji decenijama ispituje izraelsko-palestinske obrasce korištenja zemljišta.
Prošle sedmice, Netanyahu je rekao da Izrael namjerava stvoriti još jedan koridor koji presjeca južnu Gazu, odsijecajući grad Rafah od ostatka teritorije. Izraelska kontrola Gaze je još veća uzimajući u obzir područja u kojima je nedavno naredio da se civili evakuiraju prije planiranih napada.
Naselja su se pretvorila u ruševine
Stotine hiljada Palestinaca nekada je živjelo u zemlji koja sada čini tampon zonu Izraela, područje koje je bilo ključno za poljoprivrednu proizvodnju u Gazi.
Kada je u januaru objavljen prekid vatre, Nidal Alzaanin se vratio svojoj kući u Beit Hanoun u sjevernoj Gazi. Njegov posjed je stajao na rubu tampon zone i ležao je u ruševinama.

Ostala je samo fotografija njega i njegove supruge na dan vjenčanja, crtež lica njegovog sina na porculanskom tanjiru i lešina 150 godina starog platana koje je zasadio njegov pradjed. Njegov staklenik se sveo na iskrivljene komade metala.
Ovaj 55-godišnji farmer podigao je šator u ruševinama, nadajući se da će obnoviti svoj život. Ali kada je Izrael nastavio svoj pohod i zauzeo njegovu zemlju, on je ponovo bio iskorijenjen.
"Trebalo je 20 godina da se izgradi kuća i za pet minuta uništili su sve moje snove i snove moje djece", rekao je iz grada Gaze, gdje se sada nalazi.
Izraelsko bombardovanje i kopnene ofanzive tokom cijelog rata ostavile su uništene ogromne dijelove gradova i naselja u Gazi.
"Uništavanje imovine unutar tampon zone bilo je metodičnije i opsežnije", rekli su vojnici.
Pet vojnika koji su razgovarali za AP rekli su da je izraelskim trupama naređeno da unište poljoprivredno zemljište, cijevi za navodnjavanje, usjeve i drveće, kao i hiljade zgrada, uključujući stambene i javne objekte.
Nekoliko vojnika je reklo da su njihove jedinice srušile više zgrada nego što su mogle izbrojati, uključujući velike industrijske komplekse. Fabrika sode je sravnjena sa zemljom, ostavljajući krhotine stakla i solarnih panela razbacane po zemlji.
Pakleni planovi
Vojnici su rekli da tampon zona nema označene granice, ali da je pucano na Palestince koji su ušli.
Vojnik sa tenkovskom jedinicom rekao je da je oklopni buldožer sravnio zemljište stvarajući "zonu ubijanja" i da će svako ko dođe na 500 metara od tenkova biti ubijen, uključujući žene i djecu.
Vidno potresen, rekao je da su mnogi vojnici djelovali iz osvete za napad 7. oktobra.
"Došao sam tamo jer oni nas ubijaju i sad ćemo mi njih. I saznao sam da ne ubijamo samo njih. Ubijamo njih, ubijamo njihove žene, njihovu djecu, njihove mačke, pse, a uništili smo im kuće", rekao je.

Najavljujući novi koridor preko južne Gaze, Netanyahu je rekao da Izrael ima za cilj da izvrši pritisak na Hamas da oslobodi preostalih 59 talaca, od kojih se 35 vjeruje da je mrtvo. Također je rekao da se rat može završiti samo kada Hamas bude uništen, a njegovi lideri napuste Gazu, u kom trenutku će Izrael preuzeti kontrolu nad sigurnošću na teritoriji.
Tada će, rekao je Netanyahu, Izrael provesti poziv predsjednika SAD Donalda Trumpa da se Palestinci presele iz Gaze, što Izrael naziva "dobrovoljnom emigracijom".
Neki izraelski analitičari kažu da svrha tampon zone nije da okupira Gazu, već da je osigura dok Hamas ne bude demontiran.