Izraelski vojnici progovorili o zločinima: Njih 200 potpisalo izjavu da odbijaju ratovati dok se ne potpiše primirje
Yotam Vilk, bivši oficir oklopne jedinice izraelske vojske, odlučio je prekinuti tišinu i progovoriti o svojim iskustvima iz Pojasa Gaze. Jedna scena posebno ga progoni: smrt nenaoružanog palestinskog tinejdžera u tampon zoni pod izraelskom kontrolom.
"On je umro kao dio veće priče, kao dio politike ostanka u Gazi i neprihvatanja Palestinaca kao ljudi", izjavio je Vilk za Associated Press. Ovaj 28-godišnjak kaže da je bio svjedok ubistava najmanje 12 osoba, ali da ga slika pogibije tinejdžera posebno proganja. "Ne možemo nastaviti ignorisati šta se dešava. Vrijeme je da progovorimo".
Vilk je dio grupe od 200 izraelskih vojnika koji su potpisali pismo u kojem izjavljuju da odbijaju dalje učestvovati u sukobu u Gazi ako vlada ne osigura prekid vatre. Ova grupa vojnika tvrdi da su svjedočili ili bili prisiljeni sudjelovati u akcijama koje prelaze sve etičke granice. Njihov protest je još uvijek manjinski, ali vjeruju da je ovo samo početak i da će se sve više vojnika ohrabriti da progovore.
Optužbe o ratnim zločinima i nehumanom postupanju
Sedam vojnika koji su odlučili javno govoriti za Associated Press opisali su užase rata. Prema njihovim svjedočenjima, Palestinci su ubijani neselektivno, a palestinske kuće uništavane bez opravdanja. Neki su vojnici priznali da su bili prisiljeni spaljivati i rušiti domove koji nisu predstavljali nikakvu prijetnju, dok su drugi svjedočili pljačkama i vandalizmu izraelskih vojnika.
Yuval Green, 27-godišnji medicinar, napustio je svoju jedinicu nakon što je, kako kaže, bio svjedok nehumanih postupaka. "Gledao sam kako se palestinske kuće uništavaju bez razloga. Vojnici su koristili crne markere, koji su trebali služiti za medicinske hitne slučajeve, da crtaju grafite na zidovima uništenih domova. Pljačkali su kuće, uzimali molitvene brojanice kao suvenire. Sve to mi je postalo nepodnošljivo", kazao je Green.
Prema njegovim riječima, prelomni trenutak dogodio se kada mu je komandant naredio da zapali jednu kuću kako Hamas ne bi mogao da je koristi. "Sjedio sam u vojnom vozilu i gušio se od mirisa paljevine i plastike. To nije bio rat, to je bilo kažnjavanje i uništavanje ljudi koji su već izgubili sve", izjavio je Green.
Međunarodni pritisak i podijeljeno društvo
Protest vojnika dolazi u trenutku kada raste međunarodni pritisak na Izrael i Hamas da okončaju sukob koji traje već 15 mjeseci. Pregovori o primirju su u toku, a i predsjednik SAD-a Joe Biden i novoizabrani predsjednik Donald Trump pozivaju na hitno postizanje dogovora prije inauguracije 20. januara.
Međutim, protest vojnika nailazi na oštre kritike unutar Izraela. Mnogi vide njihovo odbijanje služenja kao izdaju. Gilad Segal, 42-godišnji padobranac koji je proveo dva mjeseca u Gazi krajem 2023. godine, kaže da je sve što vojska čini neophodno za odbranu zemlje.
"Uništavanje kuća i eliminacija prijetnji su bile nužne mjere. Nije na vojnicima da odlučuju o politici države", izjavio je Segal.
S druge strane, međunarodne organizacije za ljudska prava, uključujući Amnesty International i Human Rights Watch, optužuju Izrael za ratne zločine i genocid u Gazi. Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični sud trenutno istražuju te optužbe, uključujući i zahtjeve za hapšenje premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta. Izrael odbacuje sve optužbe, tvrdeći da vojska čini sve kako bi smanjila civilne žrtve.
Moralna dilema i posljedice po vojnike
Mnogi vojnici koji su se povukli iz sukoba kažu da pate od duboke moralne traume. Prema riječima terapeuta Tulyja Flinta, koji radi s vojnicima, mnogi od njih pate od "moralne povrede" – osjećaja krivice i srama zbog učešća u postupcima koji su u suprotnosti s njihovim vrijednostima.
"Moralna povreda može izazvati nesanicu, osjećaj bezvrijednosti i snažne emocionalne povrede. Govoriti o tim iskustvima i pokušavati pokrenuti promjene pomaže u procesu ozdravljenja", kazao je Flint.
Jedan vojnik, koji je želio ostati anoniman, rekao je da je tokom dvosedmičnog boravka u Gazi bio svjedok spaljivanja najmanje 15 zgrada bez ikakvog opravdanja. "Nisam zapalio šibicu, ali sam stajao na straži ispred kuće. Bio sam sudionik ratnih zločina", izjavio je, dodajući da se danas duboko kaje zbog svega što je učinio.
"Vojnici za taoce": Pokret otpora unutar vojske
Organizacija "Vojnici za taoce", koja stoji iza protesta, organizirala je panel diskusiju u Tel Avivu s ciljem prikupljanja dodatnih potpisa i podrške. Organizatori su distribuirali plakate s citatom Martina Luthera Kinga Jr.: "Čovjek ima moralnu odgovornost da se usprotivi nepravednim zakonima".
"Kao vojnici, imamo moralnu dužnost da se zauzmemo protiv nepravde, čak i ako je to nepopularno", izjavio je Max Kresch, jedan od organizatora.
Iako je pokret još uvijek mali, vojnici poput Vilka i Greena nadaju se da će njihova svjedočenja ohrabriti i druge da progovore. Njihova poruka je jasna: "Vrijeme je da prekinemo ciklus nasilja i započnemo graditi mir".