Napeto na Bliskom Istoku
6

Jakšić za Klix.ba o sukobu Irana i SAD-a: Jedina zajednička stvar je da niko "ne želi" rat

I. Č.
Boško Jakšić (Foto: Medija Centar Beograd)
Boško Jakšić (Foto: Medija Centar Beograd)
Sukobi između Sjedinjenih Američkih Država i Islamske Republike Iran, koji su na području Iraka izašli iz okvira "laboratorijskog" neprijateljstva, naštetit će američkim nacionalnim interesima i pogodovat iranskom režimu, ocijenio je vodeći politički analitičar u Srbiji Boško Jakšić za Klix.ba.
Jakšić, sudeći prema onom što je do sada uzrokovano u sukobu SAD-a i Irana, cijeni da neće doći do ozbiljnijeg rata, velikih razmjera, iako ga je, kako kaže, iznenadila brzopletost američkog predsjednika Donalda Trumpa s jedne strane i brz uzvratni odgovor iz Teherana s druge.

"Jedina zajednička stvar svodi se na poruke da nijedna strana ne želi rat. To ponavlja i Donald Trump, i šef iranske diplomatije Javad Zarif. Upravo ta brzina ukazuje na to da je svako imao neku svoju potrebu. Trump da skrene pažnju s procesa 'impeachmenta' i da zabilježi neki poen uoči početka predizborne kampanje, a iranski režim da, pod velikim pritiskom sopstvene javnosti, uzvrati na napad", kazao je Jakšić.

Štete za SAD i dobici za iranski režim

Jakšić smatra da je američki predsjednik Donald Trump svojom sebičnom željom da popravi poziciju u Americi naštetio američkim nacionalnim interesima na Bliskom istoku, pa i interesima američke nacionalne bezbjednosti.

"Trump je mogao pretpostaviti da će ubistvo iranskog generala u Iraku dovesti do veće homogenizacije stanovništva u Iranu. Upravo to se desilo, baš u trenucima kada se američka administracija nadala da će socijalni nemiri moći da vode ka eventualnoj promjeni režima u Teherenu. Pritom je došlo do dodatnog zbližavanja većinskog stanovništva u Iraku sa šiitskim Iranom. Još jedna stvar koja nije u interesu američke spoljne politike", kazao je Jakšić.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Prema njegovim riječima, Sjedinjenim Državama također neće pogodovati što su protiv sebe otvorili front u Iraku.

"Na relaciji Washington - Bagdad su se odnosi jako zaoštrili, jer je irački parlament izglasao rezoluciju da se traži povlačenje 5.000 američkih vojnika sa teritorije Iraka. To bi mogao biti gubitak jednog uporišta. Jedan irački general je objasnio da će se Amerikanci smatrati okupacionim trupama ako odbiju da se povinuju rezoluciji", rekao je Jakšić za Klix.ba.

Vraćanje laboratorijskom neprijateljstvu

Dvije zemlje su, sudeći prema ocjeni američkog generala koji je komandovao američkim snagama u borbi protiv tzv. Islamske države, trenutno u stanju rata. No, Jakšić smatra kako će se stvari početi vraćati na američko-iransku krizu za koju se činilo da je pod kontrolom, odnosno u okvire "laboratorijskog" prijateljstva.

"Mislim da do rata velikih razmjera neće doći. Američki potez je bio neočekivan i brzoplet, a neočekivanom brzinom je uzvratio i Teheran. Pretpostavljalo se i najavljivalo da će iranske vlasti razmisliti o odmazdi, i odabrati vrijeme i mjesto za kontraudar. Prvi faktor je velika brzina u reagovanju obje strane", rekao je Jakšić.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Naveo je kako je Iran bio u obavezi da uzvrati zbog ogromnog pritiska sopstvene javnosti.

"Iran je uzvratio vrlo brzo. Još uvijek ne znamo kakve su posljedice napada na dvije američke baze u Iraku. Amerikanci za sada ništa ne saopštavaju. Trump je rekao da je sve pod kontrolom. Iranska televizija je javila da je 80 ljudi poginulo i da su uništeni helikopteri i vojna oprema. Uvijek ćemo imati umanjenja sa američke i pretjerivanja sa iranske strane", zaključio je Boško Jakšić.