Kontroverzna odluka
28

Japanci tvrde da moraju ispustiti vodu iz Fukushime u okean, Kinezi pozivaju na glas razuma

D. B.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova je naglasilo svoje protivljenje planu Japana da ispusti vodu iz nuklearne elektrane Fukushima u okean.

Japanski premijer Fumio Kishida je rekao da njegova zemlja više ne može čekati s ispuštanjem vode iz Fukushime, a glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Zhalo Lijian poziva Japance na razum.

"Japan mora slušati glas međunarodne zajednice, povući pogrešnu odluku i zaustaviti pripreme za ispuštanje nuklearne otpadne vode u okean", rekao je Zhao.

On je dodao da problem nuklearne otpadne vode iz Fukushime nije privatna stvar Japana nego i veliki međunarodni problem koji se tiče javnog zdravlja svih, kao i globalnog morskog okoliša.

Zhao je kazao da su Kina i druge zemlje tražile garancije o pouzdanosti pročišćavanja vode iz Fukushime te su izrazile zabrinutost zbog utjecaja ispuštanja navodno pročišćene vode u okean. Prema njegovim riječima, Japan mora iskoristiti sve mjere za sigurno čuvanje otpadne vode, koja se koristila za tretiranje nuklearne elektrane nakon što se dogodila katastrofa prije jednog desetljeća.

Reakcija iz Kine je uslijedila nakon što je japanski premijer Kishida posjetio nuklearnu elektranu i njeno ogromno postrojenje za skladištenje otpadne vode.

"Problem vode je ključan i ne smije se odlagati", kazeo je Kishida novinarima.

U augustu je uprava elektrane najavila planove za izgradnju podvodnog tunela za ispuštanje više od milion tona "tretirane" vode nakon što je vlada već izglasala odluku da se to učini. Međunarodna agencija za atomsku energiju je saopćila da će poslati eksperte u Japan nešto kasnije ove godine kako bi procijenili planove za ispuštanje vode u okean.

Prošle godine je Greenpeace saopćio da je otpadna voda iz nuklearne elektrane opasnija nego što to japanska vlada želi priznati. Organizacija tvrdi da "tretirana" voda i dalje sadrži opasne nivoe radioaktivne supstance koja bi mogla oštetiti ljudsku DNK. Voda sadrži i radioaktivni tritij.