Japanski premijer: Moramo ojačati saradnju s NATO-m zbog saradnje Rusije i Sjeverne Koreje
U pisanim izjavama uoči dolaska na samit NATO-a u Washingtonu ove sedmice, Kishida je također izrazio zabrinutost zbog navodne uloge Pekinga u pomaganju dvogodišnjem ratu Moskve u Ukrajini, iako nije imenovao Kinu.
"Sigurnosti evroatlantskog i indo-pacifičkog regiona su neodvojive, a agresija Rusije na Ukrajinu i njena produbljena vojna saradnja sa Severnom Korejom su snažan podsjetnik na to. Japan je odlučan da ojača svoju saradnju sa NATO-om i njegovim partnerima", rekao je Kishida za Reuters.
Svijet, rekao je japanski lider, ne bi trebao tolerisati pokušaje nekih zemalja da naruše uspostavljeni međunarodni poredak i ponovio upozorenje da bi Istočna Azija u budućnosti mogla postati kao Ukrajina danas.
On je takođe pozvao na saradnju u suprotstavljanju novim sigurnosnim prijenjama koje prevazilaze geografske granice, kao što su cyber napadi i sukobi u svemiru.
Južna Koreja, Australija i Novi Zeland, koji s Japanom čine Indo-pacifičku četvorku (IP4), također prisustvuju sastanku sa liderima NATO-a od 10. do 11. jula.
Ne navodeći Kinu, Kishida je rekao Reutersu da su "neke zemlje" navodno prebacile civilno-vojnu robu dvostruke namjene u Rusiju koja je služila "kao spas" za rat Moskve u Ukrajini.
"Neophodno je uhvatiti se u koštac s takvim situacijama na višestruki i strateški način, uzimajući panoramski pogled koji uzima u obzir cijeli niz međunarodnih aktera koji podstiču pokušaj Rusije da silom promijeni status quo", rekao je on.
Istakao je da je samit NATO-a kritična prilika za Japan, SAD i druge saveznike Sjevernoatlantskog saveza da se suoče sa tekućim izazovima protiv međunarodnog poretka i da reafirmišu vrijednosti i principe koji su oblikovali svjetski mir i prosperitet.
"Geografska granica 'evroatlantskog' ili 'indo-pacifičkog' više nije relevantna za očuvanje globalnog mira i sigurnosti. Japan i indo-pacifički partneri mogu igrati veliku ulogu za NATO saveznike iz ove perspective", dodao je.