Je li Trump uopće najveća prijetnja svijetu: Bomba se krije u pozadini i pokazala je ozbiljnu nestabilnost
Kao što je i najavljivao sedmicama unazad, Donald Trump je u svom govoru najavio kako će Sjedinjene Američke Države od 20. januara ući u tzv. zlatno doba te da dolazi period slobodne, nezavisne i suverene Amerike.
Da je u svom govoru spomenuo i teritorijalni integritet, vjerovatno bismo, iz ranijih iskustava, pomislili kako je riječ o političaru iz Bosne i Hercegovine ili jednom od ovdašnjih diplomata, a ne predsjedniku vodeće svjetske sile kakva je Amerika.
Dan nakon inauguracije, velika pažnja medija, analitičara, ali i cjelokupne javnosti pa i političara, posvećuje se za dva segmenta početka Trumpovog mandata. Prvi se odnosi na izvršne odluke koje je Trump potpisao u dvorani punoj svojih simpatizera, dok se drugi segment odnosi na analizu njegovog govora tokom inauguracije, ali i svega onoga što je predsjednik SAD-a spominjao i nakon samog protokolarnog dijela.
Opravdano, mnogi dijelovi Trumpovog govora uznemirili su kako politički establišment u Americi i cijelom svijetu, tako i brojne građane koji se od početka nalaze na drugoj strani političkog spektra. Odluke Donalda Trumpa, koje je donio u prvim satima mandata, dodatno su uzburkale strasti te se već sada govori o neizvjesnosti kakvu će donijeti prvih 100 dana Trumpovog mandata.
Međutim, u svemu tome, nameće se jedno drugo pitanje - da li zapravo svijet treba strahovati od Donalda Trumpa?
Dok je novi predsjednik SAD-a polagao zakletvu za 47. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, njegov glavni saveznik i "partner u zločinu", vlasnik SpaceX-a i milijarder Elon Musk, odlučio je držati pažnju svih onih Trumpovih simpatizera koji su se u međuvremenu okupili u dvorani nedaleko od Capitol Hilla. U samo nekoliko minuta koliko je njegov govor trajao u toj dvorani, Elon Musk uspio je izazvati znatno više reakcija nego što je to uradio Trump za vrijeme cijelog procesa inauguracije.
Upravo u tome možda leži i najveća opasnost narednog Trumpovog mandata.
Tokom inauguracije, Musk je svojim govorom tijela, rečenicama koje je izgovarao, a na kraju i kontroverznim podizanjem ruke koje je ličilo na nacističko salutiranje (nekoliko puta), pokazao gotovo pa svu neartikuliranost kakvu kao "IT čudak" posjeduje, u odnosu na političku scenu kakva ipak poznaje i prati određene uzuse ponašanja decenijama unazad.
Musk je svojom pojavom definitivno donio drugačiji pristup te je potpuno razbio politička pravila kakva su do sada bila na snazi, bilo da je riječ o demokratskom ili republikanskom političkom spektru.
Dok to s jedne strane svakako donosi zabavu, s druge strane značajno doprinosi neizvjesnosti, a koja u politici može naići na znatno drugačiju reakciju nego što je to slučaj u Tesli ili SpaceX-u u kojima Musk godinama vedri i oblači.
"Ovo je pobjeda. I ovo nije bila obična pobjeda. Ovo je bila račva na putu ljudske civilizacije. Znate. Postoje izbori koji dolaze i prolaze. Neki izbori su, znate, važni, neki nisu, ali ovaj, ovaj je zaista važan, i želim vam samo reći hvala što ste to učinili", rekao je Musk.
Osim salutiranja koje je u velikoj mjeri podsjetilo na nacističko, Musk je već započeo i realizaciju mjera koje je Trump definirao kroz tzv. Odjel za efikasnost vlade (DOGE), a koji će u prevodu značiti i značajno "rezanje" radnih mjesta u javnoj službi i obračunavanje sa svim onim neistomišljenicima koji se nalaze unutar brojnih službi unutar američke vlade.
Iako iza sebe ima iskustvo "efikasnog upravljanja" u kompanijama Tesla, SpaceX i X, državni aparat nad kojim će, u okviru svog resora, imati kontrolu, za Muska će predstavljati poseban izazov.
Ukoliko se u obzir uzmu kritike "manijakalnog odnosa" prema zaposlenicima kakve je Trump dobijao u privatnom sektoru, onda ne treba iznenaditi da se takve kritike dodatno intenziviraju i na novoj poziciji koja je svakako osjetljivija i gdje se, ma koliko suludo izgledalo, kontrolira znatno veći broj značajnih dokumenata i procesa nego što je to slučaj u privatnim kompanijama.
Svoju neartikuliranost u tom pogledu, Musk je već počeo iskazivati i na društvenoj mreži X, gdje se počeo hvaliti ukidanjem određenih sektora.
Progress pic.twitter.com/iNAgAtPPCV
— Department of Government Efficiency (@DOGE) January 21, 2025
Pojavljivanje Elona Muska u politici svakako da nije proces koji je došao iznenada. Godinama unazad, američki milijarder koketirao je s brojni aspektima politike, ali se povratkom Donalda Trumpa u predsjedničku utrku Muskov ulazak na političku scenu počeo mjeriti kosmičkim brzinama.
S njegovim ulaskom u politiku, stajanjem rame uz rame s Donaldom Trumpom, Elon Musk je u kontekstu politike Sjedinjenih Američkih Država započeo graditi novi put koji je 20. januara u suštini doživio samo svjetsku promociju.
Salutiranja slična nacističkim, bagatelisanjem ljudi kao i same politike konstantnim raspravama na X-u, podržavanjem kontroverznih političkih lidera i u samoj Evropi te nizom drugih neracionalnih poteza u kontekstu politike kakvu do sada poznajemo, Elon Musk je već sada sebe definirao kao čovjeka za kojeg se s pravom može reći da bi u budućnosti mogao predstavljati i mnogo veću prijetnju za politiku nego što je to Donald Trump.