Svijet
57

Je li u Moskvi dogovoren kraj rata u Siriji: Za Tursku prihvatljiv opstanak Assada

Klix.ba
Foto: EPA
Foto: EPA
Rusija, Iran i Turska spremne su posredovati u održanju mirovnog sporazuma u Siriji nakon što su danas održale razgovore u Moskvi i usvojili deklaraciju kojom se nameću principi kojih bi se trebalo pridržavati prilikom svakog dogovora.

Rusija, Iran i Turska najavile su ovo nakon što su ruski ministar vanjskih poslova Sergey Lavrov i ministar odbrane Sergey Shoigu ugostili turske i iranske kolege.

Dokument nazvan "Moskovska deklaracija" trebao bi oživjeti mirovne napore i održati prekid vatre.

"Rusija, Iran i Turska spremne su olakšati izradu dogovora koji je još uvijek u fazi pregovora između sirijske vlade i opozicije i postati njegovi garanti. One su pozvale ostale utjecajne zemlje da učine isto", piše u Deklaraciji.

Ovaj potez samo je dodatno podvukao jačanje moskovskih veza sa Teheranom i Ankarom, uprkos ubistvu ruskog ambasadora u Turskoj, piše Reuters.

Također pokazuje i koliko je Rusiji "prekipjelo" održavanje besmislenih razgovora sa Obaminom administracijom u vezi rata u Siriji, prenosi Reuters.

Putin je kazao prošle sedmice kako sa turskim predsjednikom Erdoganom radi na organizovanju novih mirovnih pregovora za Siriju i to bez učešća SAD-a i ili Ujedinjenih nacija. Lavrov je kazao kako je ova trojka najizglednija da postigne bilo kakav napredak u rješavanju krize u Siriji, a s njim se složio i Shoigu.

"Svi prethodni pokušaji SAD-a i njenih partnera da dogovore koordinisane akcije jednostavno su bile osuđene na propast. Nijedan od njih nije pokazao ništa u praksi", kazao je Shoigu.

Rusija i Iran podržavaju Bashara al-Assada, dok je Turska koja je članica NATO-a davno kazala kako bi bolje bilo da se on povuče. Ankara je, ipak ublažila retoriku posljednjih mjeseci, a Lavrov je kazao kako je bitnije boriti se protiv terorizma nego razmišljati o sirijskom vođi.

Prema Lavrovu, tri strane su zaključile da je prioritet borba protiv IDIL-a i Al-Nusre dok promjena režima više nije primarni cilj. U tom kontekstu, najznačajnija je promjena stava Turske, koja je od početka sirijske krize insistirala da za Assada nema mjesta u budućnosti Sirije. Također, Turska je pristala i da se Al-Nusra označi kao teroristička organizacija iako je turski predsjednik Erdogan u augustu upravo za ruske medije izjavio kako Al-Nusra ne bi trebala biti posmatrana kao teroristička organizacija.

Rusija, Iran i Turska trenutno su ključni igrači u ratu u Siriji. Bez učešća Turske, druge arapske zemlje i zemlje članice NATO-a ne mogu pomoći sirijskoj opoziciji, a pitanje je da li uopće u Siriji postoje dovoljno jake vojne formacije koje se mogu suprotstaviti Assadu kojeg podržava Rusija i Iran, posebno kada se iz "opozicionih" snaga isključi i Al-Nusra.