Jedna petina zemalja svijeta u opasnosti od potpunog uništenja ekosistema
Među zemljama koje su u vrhu po svom indeksu rizika od urušavanja ekosistema i biološke raznolikosti su Australija, Izrael, Južna Afrika, Indija, Španija i Belgija.
Pakistan i Nigerija također su označeni kao zemlje s krhkim ekosistemima i velikim poljoprivrednim sektorima. Brazil i Indonezija su imali široka područja netaknutih ekosistema, ali sada ekonomija ovih zemalja ovisi o prirodnim resursima, zbog čega je važno zaštititi i ekosisteme ovih zemelje, navodi Swiss Re.
"Zapanjujuće je kako je jedna petina zemalja na svijetu izložena riziku od kolapsa njihovih ekosistema. Ako se nastavi urušavanje ekosistema u zemljama pod rizikom, situacija će se izuzetno brzo pogoršati", rekao je Oliver Schelske, vodeći autor istraživanja, javlja Guardian.
Jeffrey Bohn, glavni istraživač kompanije Swiss Re, pojasnio je da bi indeks rizika urušavanja ekosistema mogao pomoći preduzećima i vladama da vode računa o biološkoj raznolikosti i ekosistemima prilikom donošenja ekonomskih odluka. Prema izvještaju Swiss Re, bilioni dolara BDP-a ovise o biodiverzitetu.
UN je u septembru ove godine otkrio da svjetske vlade nisu uspjele ispuniti nijedan cilj kako bi zaustavile gubitke biološke raznolikosti u posljednjoj deceniji.
Indeks Swiss Re izgrađen je na deset ključnih koristi ekosistema koje su identificirali svjetski naučnici. Te koristi uključuju čistu vodu i zrak, dostupnost hrane i drva, oprašivanje, plodno tlo, kontrolu erozije, zaštitu morske obale, kao i očuvanje netaknutih staništa.