On je to rekao u subotu navečer novinarima u Jerusalemu, odlučan da doprinese stvaranju palestinske države na Zapadnoj obali i pojasu Gaze.
Bilo je planirano da Carter i njegova delegacija posjete tu palestinsku teritoriju na obali Sredozemnog mora, ali je posjeta odgođena iz sigurnosnih razloga, mada nije precizirano kakvih.
"Ono što smo vidjeli i čuli samo jača našu odlučnost da radimo za mir. Situacija u Gazi je nepodnošljiva. Osam mjeseci nakon razornog rata, nijedna uništena kuća nije ponovo izgrađena i ljudi ne mogu da žive s poštovanjem i dostojanstvom koje zaslužuju", rekao je Carter.
Oko 2.200 Palestinaca ubijeno je tokom 50 dana rata između izraelske vojske i militanata Hamasa, koji su ispaljivali rakete na Izrael, u julu i augustu prošle godine.
Devedesetogodišnji Carter je prethodno u subotu posjetio palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa u Ramallahu na Zapadnoj obali i položio vijenac na grob dugogodišnjeg palestinskog vođe Jasera Arafata.
Carter je došao u pratnji Gro Harlem Brundtland, bivše premijerke Norveške i članova grupe "Starješina" globalnih lidera kojoj pripada.
On se nije sastao s izraelskim čelnicima, koji već dugo smatraju da se neprijateljski odnosi prema jevrejskoj državi, navodi AP, iako je Carter posredovao prvom izraelsko - arapskom mirovnom sporazumu.
Dok je bio predsjednik razljutio je mnogo Izraelce knjigom iz 2006. godine "Palestina: Mir ne aparthejd". Također je komunicirao s čelnicima Hamasa, koje Zapad smatra teroristima.
Carter se sastao i s grupom Izraelaca koji žive kraj granice s Gazom i čuo o životu pod prijetnjom raketa i ubacivanja militanata. Rekao je da nije zainteresovan da se sastane s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, koji ga je ranije ignorisao.
"Ovog puta smo odlučili da ne gubimo vrijeme i da ne tražimo (sastanak). Dok god je on na vlasti, neće biti dvodržavnog rješenja i zato ni palestinske države", zaključio je Carter.