Kako bi službeno zavladao SAD-om, postoji još nekoliko ključnih stvari koje se trebaju ispoštovati. U nastavku pročitajte koji je to rok za proglašenje američkog predsjednika.
Izborni dan je vrijeme kada građani Amerike zaista biraju svog predsjednika. Međutim, s obzirom na uređenje ove države, građani nisu birali direktno svog predsjednika već su izabrali elektore iz svoje savezne države, koji su na osnovu većine glasove predstavljali glas, odnosno, izbor građana.
Također, oni koji su pratili izborni proces, znaju da je novi predsjednik trebao osvojiti 270 elektorskih glasova.
Nakon što je proces glasanja završen, slijedi i brojanje glasova, međutim, tu nije kraj jer do 8. decembra se trebaju riješiti sve nedoumice, sudske žalbe kao i sporovi oko izbora elektora za elektorski koledž.
Nakon toga, 14. decembra se elektori sastaju kako bi formalno glasali za predsjednika i potpredsjednika. Shodno tome, savezne države i okrug Columbija u kojem je sjedište vlade, zakonski i prema propisima partija moraju glasati na način kako su glasali građani u samom izbornom procesu.
Onaj elektor koji ne bude ponovio glas kakav je prethodno uračunat kao izbor naroda smatrat će se "nepovjerljivim biračem".
Nakon tog formalnog glasanja, prebrojavaju se glasovi za predsjednika i potpredsjednika, a elektori potpisuju šest "potvrda o glasanju". Potvrde se, zajedno s ostalim službenim papirima, preporučenom poštom šalju ostalim službenicima, uključujući predsjednika Senata, a koje moraju biti dostavljene do 23. decembra.
Nakon toga, Dom i Senat te glasove počinje brojati 6. januara na zajedničoj sjednici. Nakon što se potvrdi 270 elektorskih glasova, onda predsjednik Senata, u ovom slučaju to je Mike Pence, objavljuje rezultate.
Ako nijedan od predsjedničkih kandidata ne osvoji najmanje 270 izbornih glasova, Dom može odlučiti o izborima, pozivajući se na 12. amandman Ustava SAD-a gdje bi glasanjem izabrali budućeg predsjednika, piše The Guardian.
Zatim slijedi inauguracija predsjednika 20. januara, dan kada on službeno preuzima svoju dužnost i ovlasti. Tog dana, odlazeći predsjednik dočekuje novoizabranog u Bijeloj kući.
Zatim, u ceremoniji na kojoj su do sada prisustvovali svi bivši živi predsjednici, budući čelnik SAD-a polaže zakletvu. Taj čin predvodi sudija Vrhovnog suda što je trenutno John Roberts.