Gorući problem
8

Joe Biden najavio prve korake za suzbijanje "epidemije" oružanog nasilja u SAD-u

I. S.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Predsjednik Joe Biden je oružano nasilje nazvao sramotnim nakon niza pucnjava koje su se nedavno dogodile u Sjedinjenim Američkim Državama.

Biden je tokom prva dva mjeseca svoje predsjedničke dužnosti dao prioritet borbi protiv pandemije koronavirusa i posvećenosti ekonomskom oporavku. Međutim, niz tragedija koje su se desile u Džordžiji, Koloradu i Kaliforniji je doveo do potrebe hitne reakcije povodom problema u vezi s upotrebom oružja.

Predsjednik Biden o ovom pitanju sarađuje i sa Ministarstvom pravosuđa kako bi se pooštrili propisi o prodaji zračnih pištolja i pušaka.

Ostale mjere uključuju donošenje zakona na državnom nivou, koji omogućavaju oduzimanje oružja ljudima koji se smatraju rizičnim po zajednicu.

Joe Biden se jučer sastao s potpredsjednicom Kamalom Harris, državnim odvjetnikom Merrickom Garlandom i članovima Kongresa kako bi razgovarali o ovom pitanju.

"U ovoj zemlji vlada epidemija oružanog nasilja i to je naša sramota", rekao je predsjednik, ističući da je prekjučer u Južnoj Karolini ubijeno pet osoba, među kojima su i mala djeca.

U Americi svakodnevno strada 316 ljudi, a 106 umre te je napomenuo da su afroameričke zajednice najviše ugrožene.

Sastanku u Bijeloj kući su prisustvovali i članovi porodica osoba koje su ubijene u pucnjavama.

Međutim, Biden konkretnu akciju zabrane oružja može provesti bez saglasnosti Kongresa. Republikanci su se dugo opirali temeljitoj reformi, pozivajući se na drugi amandman koji štiti pravo na posjedovanje oružja.

Najavio je pooštravanje propisa o kupovini zračnih pištolja i puški. Prema podacima Zavoda za alkohol, duhan, vatreno oružje i eksploziv, više od 30 posto ilegalnog oružja zaplijenjenog u nekim oblastima Kalifornije je ovog tipa.

"Možete ih kupiti, a oni nemaju serijske brojeve pa im se, kad se pojave na mjestu zločina, ne može ući u trag. Kupci nisu dužni proći kroz provjere kako bi se dokazalo da nemaju kriminalnu prošlost. Ovo se mora promijeniti", izjavio je Biden.

Odjel za pravosuđe će u roku od 60 dana objaviti model zakona koji će omogućiti oduzimanje oružja pojedincima za koje se utvrdi da predstavljaju opasnost za sebe ili druge.

Bijela kuća će osigurati više od milijardu dolara za prevenciju oružanog nasilja.

"Članovi Kongresa su izjavili saučešće porodicama nastradalih, ali nisu donijeli nijedan novi savezni zakon za smanjenje oružanog nasilja. Dosta je odugovlačenja, vrijeme je da pređemo na konkretnu stvar", rekao je Biden.