Borrellov prijedlog je danas prvi put iznesen na sastanku ambasadora država članica, a u ponedjeljak, 18. novembra, kada se sastanu ministri vanjskih poslova država članica, bit će zvanično upućen u proceduru. Ovo je objavio Euronews, pozivajući se na neimenovane diplomate koji su upoznati s ovim prijedlogom.
Da bi se obustavio politički dijalog između EU i Izraela, potrebno je da postoji jednoglasna odluka članica o tome. Shodno tome, nije izgledno da će ovakva odluka biti donesena jer među zemljama Unije postoje velika neslaganja oko rata u Gazi. Naime, prema spomenutim izvorima, većina zemalja se protivi suspenziji dijaloga.
"To je bilo potpuno iznenađenje i odmah se tome usprotivila većina država. Ovo je došlo potpuno iznenada", kazao je jedan neimenovani diplomata.
No, suspenzija dijaloga možda nije stvarni cilj Borrella, čiji se petogodišnji mandat bliži kraju. Naime, pojedine diplomate ovo tumače kao njegovom namjerom da navede države da nedvosmisleno iznesu svoje stavove o djelovanju Izraela.
Španija i Irska su ranije ove godine uputile zajedničko pismo, u kojem su zahtijevale hitnu reviziju sporazuma između EU i Izraela. Ovo je naišlo na snažan otpor pojedinih zemalja, među kojima su Njemačka, Češka, Austrija i Mađarska, koje slove kao zemlje koje najviše podržavaju Izrael u EU. Kako je objavio Euronews, Borrellovi stavovi su uglavnom podudarni stavovima Madrida.