Sve popularniji
0

Južna Koreja ima svog Bernieja Sandersa koji bi mogao biti novi predsjednik

B. R.
Lee Jae-myung (Foto: EPA-EFE)
Lee Jae-myung (Foto: EPA-EFE)
Lee Jae-myung je jednom prilikom kazao da će biti "uspješan Bernie Sanders" i vjerovatno je da će biti izabran za predsjednika Južne Koreje.

Ankete pokazuju da će trenutni 56-godišnji guverner provincije Gyeonggi biti nasljednik Moon Jae-ina. Agencija Reuters ga je opisala kao političarea koji ima populistički ekonomski program. Podržava ideju o univerzalnom temeljnom dohotku. Kada je počela pandemija koronavirusa, svim stanovnicima provincije je osiguran dohodak.

Sklon je restriktivnim mjerama za suzbijanje pandemije. Kao guverner je zabranio okupljanja većeg broja ljudi, što je državna vlast kasnije učinila. Od svih stranih državljana je tražio da se testiraju na koronavirus.

Doživljava se kao politički autsajder na kojeg se građani mogu osloniti, u odnosu na establišment koji je blizak aktuelnom predsjedniku Moonu. Njegovoj popularnosti su doprinijeli propusti vlasti, a to su visoke cijene nekretnina, teško zapošljavanje mladih i niz korupcijskih skandala. Jae-myung je smanjio izglede konzervativaca da oni iskoriste nezadovoljstvo građana.

Sada sebe više ne poredi s američkim senatorom ljevičarem Sandersom i spreman je na kompromise da bi izbjegao političke sukobe. Ali, i dalje se predstavlja kao političar koji je protiv establišmenta.

"Samo političari koji imaju hrabrosti i snage da podnesu otpor i reakciju establišmenta mogu ispuniti obećanja te postići dobre rezultate. Nikada nisam obećao nešto što nisam mogao ispuniti", poručio je građanima 12. septembra.

Zagovornik socijalne države

Rođen je u planinskom selu na sjeveroistoku Južne Koreje u siromašnoj porodici koja se bavila poljoprivredom. Kao razlog zašto je posvećen ekonomskoj jednakosti navodi to da je kao dijete radio u tvornici hemijske industrije kada mu je oštećen sluh i deformisan zglob.

Kada je 2010. izabran za gradonačelnika Seongama, jednog od najvećih gradova u provinciji Gyeonggi, inicirao je gradnju velike javne bolnice. Ona je sada državni centar za liječenje zaraženih koronavirusom - u njoj se liječi 3.000 pacijenata.

"Zaštititi ljude od katastrofe i zarazne bolesti omogućavanjem javnih zdravstvenih usluga je jedna od ključnih dužnosti vlasti i moja politička karijera počiva na tome", poručio je u decembru prošle godine.

Svakom stanovniku provincije osigurao je dohodak od 850 dolara. Obećao je i da će izgraditi 2,5 miliona domova, od kojih će jedan milion biti namijenjen za osobe koje nisu vlasnici nekretnine za život. To bi trebali biti domovi za kvalitetne uslove života po vrlo niskim cijenama.

Jae-myung želi uvesti porez na ugljik te povećati poreze svim vlasnicima imovine.

Navodna afera s glumicom

Prije četiri godine okušao se u utrci za predsjednika Demokratske stranke i bio je trećeplasiran. Dovodi se u vezu s kontroverzama u njegovom kabinetu, među kojima je i navodna afera s jednom glumicom. Sve glasine je negirao.

Glumica je tvrdila da se afera desila, a u prilog toj tvrdnji je istakla da Jae-myung ima veliki mladež na tijelu. Da bi opovrgnuo ovaj navod izvršio je javni pregled kod ljekara te je tom prilikom utvrđeno da takav mladež nema.

Glumica ga je tužila tražeći odštetu od 255.000 dolara i sudski proces je u toku.

Posebno je popularan među mladima koji su omogućili izbornu pobjedu trenutnog predsjednika 2017., ali koji su sada razočarani njime. S druge strane, konzervativci su vrlo podijeljeni i ne uspjevaju adekvatno reagovati na rastuću popularnost Jae-myunga. Etablišment ga više ne može zadržati u okvirima autsajdera, piše Reuters.