Okupljanja u petak uslijedila su dan nakon što je organizacija za zaštitu prava rekla da su sigurnosne snage ubile 12 demonstranata i dok je advokatica svrgnute čelnice Aung San Suu Kyi ismijavala nove optužbe za podmićivanje.
Od puča do sada je u protestima ubijeno 70 demonstranata, saopćila je Asocijacija za pomoć političkim zatvorenicima (AAPP), prenosi Reuters.
"Uprkos ponovljenim zahtjevima međunarodne zajednice, uključujući Južnu Koreju, u Mijanmaru je sve veći broj žrtava zbog nasilnih djela vojnih i policijskih vlasti", navodi se u saopćenju južnokorejskog ministarstva vanjskih poslova.
Rečeno je da će Seoul obustaviti vojnu saradnju i zabraniti izvoz oružja, ograničiti izvoz drugih strateških proizvoda, preispitati razvojnu pomoć, ali će dozvoliti humanitarna izuzeća omogućavajući državljanima Mijanmara da ostanu u Južnoj Koreji dok se situacija ne popravi.
Prema podacima organizacije Transparentnost međunarodne pomoći, Južna Koreja je 2019. godine izvezla posljednji kontingent vojne opreme i naoružanja u Mjanmar, ali Seoul i dalje troši milione dolara na razvojne programe u toj zemlji.
Protesti su u petak održani u Yangonu, najvećem gradu Mjanmara, i nekoliko drugih gradova, pokazale su fotografije na društvenim mrežama koje su objavili svjedoci i novinske organizacije. Nije bilo izvještaja o nasilju.